Altın Çilek Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Altın Çilek Nedir,Nasıl Kullanılır?

Yapısında bol miktarda bulunan lif sayesinde vücudu tok tutar, iştahınızı keser aynı zamanda vücudun tatlı ihtiyacını giderir. Yapısında bulunan maddeler sayesinde vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Aynı zamanda bu bitkinin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Şifalı bitkiler Altın Çilek sadece zayıflamak için değil aynı zamanda kanser gibi hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalıkların tedavisinde ve zayıflamak için kullanılan altın çilek meyvesi ve altın çilek haplarının nasıl kullanıldığını bu yazımızda sizlere anlatacağız. Eğer altın çilek haplarından satın aldıysanız sabah ve akşam yemeklerinden önce birer tane olmak üzere toplamda günde iki tane altın çilek hapı kullanmalısınız. Altın Çilek haplarının bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak önerilen miktarlardan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Altın Çilek hapları nın kullanılmaya başlanmasından itibaren 15 gün içerisinde etkisini görmeye başlarsınız. Sürekli fayda sağlamak istiyorsanız ara vermeden bu hapları kullanmalısınız. Önerilen miktarlarda kullanıldığı zaman düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız.

Altın Çileği meyve olarak tüketmek istiyorsanız sabahları öğünlerden önce bir ya da iki adet meyveyi yiyip üzerine bol miktarda ılık su içmeniz gerekmektedir. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman etkisini görmeye başlayacaksınız. Altın çilek haplarında olduğu gibi bitkisel tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Önerilen miktardan daha fazla tüketeyim, daha hızlı ve kolay kilo vereyim gibi bir mantık yanlıştır. Bu düşüncenin kilo vermeye yardımından çok vücuda zararı olmaktadır.
Hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılması altın çilek meyvesinin etkilerinin anne yoluyla direk bebeğe geçeceğinden dolayı uygun görülmemektedir. Ayrıca altın çilek hapı ve meyvesi kısa süreli kullanımlarda istenen verimi sağlayamamaktadır. Bu nedenle bu hapı en az 6 ay kullanmanız gerekmektedir.

Altın Çilek Faydaları

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Altın çilek özellikle ünlü kişilerin kullanmasıyla herkes tarafından bilinmeye başladı. Altın Çilek meyvesinin dış yüzeyi oldukça yumuşak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Oldukça suludur ve meyvenin içerisinde küçük çekirdekler bulunmaktadır. Bir süre bekletildiği zaman daha tatlı bir hale gelmektedir. Altın Çilek meyvesi taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilinir. Yemeklerin içerisine ya da tek başına yenebilir. Ayrıca bazı şeker ve çikolatalarla kaplanıp tatlı olarak da tüketilebilinmektedir.

Bu yazımızda sizlere altın çilek meyvesinin faydalarını anlatacağız. Yapısında bulunan yüksek lif oranından dolayı vücuda tokluk hissi vermektedir. Tokluk hissi verdiğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Şeker hastalığı olanlar tarafından kullanılabilinir. Sindirim sistemini ve bağırsakları temizler ve buradaki zararlı parazitleri ve bakterileri yok eder. İçerisinde bol miktarda vitamin bulunmaktadır. En çok bulunan vitamin türü ise C vitaminidir. Yapısında C vitamini bulunduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Altın Çilek meyvesinin faydaları bunlarla kalmıyor. Kanı arındırır ve temizler. Göz sinirlerini kuvvetlendirir bazı göz hastalıkların tedavisinde kullanılır. Solunum yolları hastalıklarına karşı çok etkilidir. Vücuttan sıvı atımını sağlar bu nedenle bir çok idrar yolu hastalığının tedavisine yardımcı olur. Yapısında bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Gelişme çağındaki çocuklarda ve yaşlılarda kemiklerin yapısını güçlendirir. Yapısında kalsiyumla birlikte potasyum da bulunmaktadır. Metabolizmayı ve dolayısıyla yağ yakımını hızlandırır. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Taş düşürmede etkilidir. Hafif ekşi bir tada sahip olduğundan pastalarda ve bazı tatlıların yapımında kullanılır. Deriyi temizler ve güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Cilt kanserini önler. Bazı ilaçların yapımında kullanılır. Altın çilek meyvesinin bilinen en önemli faydaları bunlardır.

 

Altın Çileğin Zararları Neledir?

Birçok hastalığın tedavisinde ve zayıflamada kullanılan Altın Çilek meyvesi ve Altın Çilek Hapları normal yani önerilen dozunda kullanıldığı zaman vücuda herhangi bir zarar vermemektedir. Diğer zayıflama ürünlerinin aksine vücudu yıpratmaz, baş ağrısı yapmaz ve sindirim sistemine zarar vermez. Devamlı kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Hatta asıl faydalarını görebilmek için altı ay boyunca kullanılmalıdır. Şeker hastalığına iyi geldiği birçok kaynak tarafından belirtilmiştir. Ancak altın çilek hapları ve altın çilek meyvesini şeker hastalarının, kalp ve damar problemleri yaşayan kişilerin, düşük ya da yüksek tansiyon sorunu olanların, hamilelerin ve emziren bayanların tarafından kullanılması önerilmez. Hamile ve emziren bayanların altın çilek meyvesini ve haplarının kullanmamasının sebebi şifalı bitkiler’in etkilerinin doğrudan bebeğe aktarılması yüzündendir.

Altın Çilek meyvesinin kullanılmasından sonra oluşabilecek en ufak bir rahatsızlıkta uzman bir doktordan yardım almanızı önermekteyiz. Altın Çilek zararları bulunmamasına rağmen bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığı zaman ufak yan etkileri görülebilmektedir.

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir