Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Hemen hemen tüm arama motorlarının web sayfalarını okumak adına özel olarak tasarladığı ve yazdığı spider isimli otomatik yazılımları vardır. Buna çoğu zaman bot yahut robot olarak da bakabiliriz. Bu durum, yapılan sayfaların daha rahat taranmasını sağlıyor. Bu yazılımların Google’ın var oluşundan önce de olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yazılım konusu daha eski bir süreçten geliyor. Aynı şekilde Google’ın ön ayak olduğu bu yeni tip yazılımlar, insanların daha rahat sörf yapabilmesini sağlıyor diyebiliriz. Peki bu yazılımlar nasıl çalışıyor? Ne şekilde bize fayda sağlıyor? Bunların hepsinin tek tek cevabını sunalım sizin için.

Öncelikle Arama Motoru Kısmı ve Robotların Çalışması

Bu robotlar, özel olarak tasarlandığı için matematik kombinasyonları ile çalışıyor diyebiliriz. Hızlı, net, rahat ve farklı bir aktivite dahilinde çalışmalarını yürüten Google, bu konuda da oldukça titiz ve sahici bir yaklaşıma sahip. Aranan anahtar kelime, sayfanın başında bulunup bulunmadığını sorgulayan Google, bu konuda büyük bir ayrıntı sunuyor. Sayfanın nereden referans (backlink) aldığı ve nereye referans verdiği (backlink) gibi çalışmalara hızlı bir şekilde ulaşmak adına, kriter sıralaması yapan Google, bu çalışmalarını otomatik olarak tüm siteler üzerinde yürütüyor ve sorgulamaya devam ediyor. Yapay zekanın ne denli bir gelişim olduğunun en büyük örneği, Google mühendisleri tarafından bizlere gösteriliyor demekte bir sakınca olmamaktadır.

Bazı kaynakların optimizasyonunda flash destekli ögelerin yer aldığını ve renklerin bu konuda büyük bir şekilde robotlar tarafından göz ardı edildiğini son zamanlarda sık sık görüyoruz tarzında bilgiler duyulmakta. Lakin bu, yanlış bir bilgidir. Çünkü robotlar artık sayfaları tüm içerikleri ile birlikte inceliyor ve algılayabiliyor. Bu yüzden ki sayfada yer alan tüm içerikler, seo çalışmasını doğrudan etkiliyor diyebiliriz. Akıllıca ve aktif çözümler sayesinde büyüyen, gelişen ve hızlı bir şekilde karşımıza çıkarılan sayfaların, aslında ne şekilde büyüdüğünün en büyük örneklerinden birisi olan bu çalışma için, daha fazla zaman kaybetmemeli ve sitenizi bizzat SEO uyumlu bir çalışmaya dönüştürmelisiniz. Arama motorlarının dünyası bizlere şunu gösteriyor; yalnızca aranılan bilginin bulunması gerektiği üzerine kendini büyüten pek çok arama motoru var ve sitelerin bunu kesinlikle bilmesi gerekiyor.