Arama Sonuçlarına Reaksiyonlar ve Tıklama Yüzdeleri Nasıl İşler?

İnsanlar arama sonuçlarının genellikle neye göre sıralandığı hakkında net bir bilgiye sahip olmayabiliyor. Özellikle bu çalışmalara dahil olanlar ve gerek genel kültür, gerek iş nedenlerinden dolayı bu çalışmaları ayrıntıları ile idrak edemeyebiliyor. Bu yüzden bilinmesi gereken ayrıntıların arasında, en önemli bilgiye, en hızlı şekilde nasıl ulaşır sorusu var. Peki arama motorları bu sonuçları neye göre indexliyor ve ne şekilde bir çalışma yapıyor? Bu sayfalarda bilgilerin bulunamadığı zaman, -ki genelde bulunur- ikinci sayfaya giden insanlar, arama motorlarına nasıl bir etki sağlıyor? Bir kişinin üçüncü ve diğer sayfalara gitme ihtimali de gayet düşüktür diyebiliriz.

Arama Motorları Genel Bilgileri 10’ar Sonuçlar İle Sunmaktadır!

Kullanıcılar (ki buna bilişim dünyasında arama yapan kişiler olarak bakabiliriz) bu 10 sonucun içinde aradığı bilgiyi bulabileceğini düşündüğü sayfaya ulaşır. İlk ve ikinci sayfalardaki tıklama sonuçlarına göre başlıklar ve açıklamalar sitelere göre değişmektedir. Birçok faktöre ve farklılığa bağlı olarak büyüyen, kendini daha da ön plana çıkaran bu seçenekler, bizim için özverili bir yeniliğe sahip diyebiliriz. Genel eğilimler, insanların bu çalışmalara daha doğru bilgiye ulaşmak için hızlı bir şekilde aradığı yönünde oluyor. Tabii site içinde ne kadar durulduğu da önemli bir ayrıntı sağlıyor. Asıl amaç, kişinin siteyi ne denli beklemesi ve nasıl çalışmalar yapılabileceği yönünde oluşmakta. Sıralama pozisyonlarına göre yapılacak istatistikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Bu tabloya bakınca şunu anlıyoruz. İnsanlar ilk üç sayfada aradığı sonucu bulabiliyor. Bu sayfalarda ne gibi şeylerin olduğuna dair bilgileri, kullanıcılar bizzat arıyor.

Eğer ilk üç sitede yer alamaz iseniz, sitenizi kimse ziyaret etmez mi? Yahut bu istatistikler her zaman doğruyu mu gösterir?

Bu istatistikler genellikle genel olarak baz alınan istatistikler arasında yer alıyor. Siteniz 4, 5, sırada iken 1, yahut 2, sitelerden daha çok trafik alabilir. Bu aranan anahtar kelimelerin ayrıntılarına göre farklılık gösteriyor tabi. Bunun için özverili bir çalışma yapılması gerekiyor.