Arı Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Arı Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Para Kazanılır?Arı yetiştiriciliği zahmetli ve tehlikelidir. Arılar dağlarda ve yaylalarda gezerek polen toplarlar. Topladıkları polenleri kanatları ile kovanlarına getirirler. Arı kovanlarının her birinde sadece bir tane kraliçe arı vardır diğerleri işçi arıdır. Bütün işçi arılar kraliçe arıya hizmet ederler. Kraliçe arının görevi vardır bu görev yumurtlamadır. Arılar çok çalışkan hayvanlardır. Çok tasarruflu hayvanlardır arılar yedikleri balı sindirmezler tadı alır tokluk hissini yaşadıktan sonra yediklerini kusarlar arılar bu yüzden tasarruflu hayvanlardır hiçbir zaman yediklerini sindirmezler. Arılar yaz aylarında yiyeceklerini depolayıp kış aylarında ürettikleri balı yer.

Kraliçe Arı Neden Her Kovanda Bir Tane Olur?

Kraliçe arılar arıları yönettikleri için her kovanda bir tane kraliçe olması gerekir. Bir kovanda iki tane kraliçe olursa arılar ikiye bölünür ve uyumsuzluk çıkar. Bu yüzden işçi arılar kovanlarındaki en kuvvetli ve en iyi olan kraliçe arıyı seçerler. Seçilmeyen kraliçe arılar ise işçi arılar tarafından öldürülür.

Arılar Nasıl Bal Üretir?

Arılar dağlarda, kırlarda ve ovalarda gezerler. Çiçeğin olduğu yerlerde mutlaka arılar bulunur ve bu çiçeklerden polen alırlar. Bu topladıkları polenleri kanatlarının arasında yaşadıkları kovana götürürler. Kovana polenler taşındıktan sonra kovanda bal yapma işlemleri başlar ve kovanda bal yaparlar.

Nasıl Para Kazanılır?

Arılar kış yiyeceklerinden çok daha fazla bal üretirler. Fazla ürettikleri için bal satıp arıcılık ile para kazanılır. Arıların kış yiyeceklerinden fazlası satılıp gelir elde edilebilir ve para kazanılır. Bunun yanısıra bal üretip arı beslediğiniz için devletten destek alırsınız bu destek sadece arıya değil küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara verilen bir destektir. Bu destek arılar için de verilmektedir. Bu devlet desteği de bir gelirdir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir