Aslan Pençesi Otu Nedir? Kullanımı ve Faydaları

Aslan Pençesi Otu Allcemilla vulgaris adıyla bilinen aslanpençesi otu, halk arasında birçok isimle bilinir. Bunlar başlıca; şebnemli, aslan ayağı, kadın mantosu, aslankulağı, kırk baş, aslankuyruğu, tavşanayağı ve hizmetçi kız gibi isimleri olarak görülür. Genel olarak orman kenarlarında, dağlık alanlarda ve yüksek nemli çayırlarda doğal olarak yetişirler.

7-9 parmaklı ve kenarları dişli yapraklara sahip olan aslanpençesi güzel bir görünüme ve kısa saplı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Sarıya çalan yeşil renkli yapraklı bu bitki genellikle Mayıs ve Haziran ayları arasında görülür. Bu bitkinin çiçekleri açtığında tamamı toplanır ve diğer zamanlarda ise sadece yaprakları toplanır. Ayrıca gölge yerlerde kurutularak, vücutta birçok rahatsızlığı gidermesinde kullanılır.

Aslan Pençesi Otunun Faydaları Nelerdir?

Özellikle kadınlar üzerinde çok etkili olan bu bitki başta adet düzensizliğini gidererek düzene sokması ve menopoz döneminde meydana gelecek şikayetleri azaltmasında rol oynar. Vücudu kuvvetlendirme etkisi bulunan aslanpençesi baş ağrısına iyi gelir. Bebek sahibi olan annelerde sütü arttırır. Böbreklerin ve prostatın çalışmasını düzenleyen aslanpençesi otunun, aynı zamanda bir çok kanser türüne karşı da koruyucu etkisi bulunur. Kanamaları durdurarak yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Boğaz iltihaplanmasını önler ve ağız yaralarının iyileşmesini sağlar. Kan şekerinin yükselmesini de önleyen bu bitki sindirim sistemi bozukluklarına ve uykusuzluğa karşı iyi gelir.

Aslan Pençesi Otu Nasıl Kullanılır?

Genel olarak çayı yapılarak içilen aslanpençesi otu, taze yapraklarının salatalara katılarak tüketilebilir. Çiçekli sapları ve yapraklarının kurutulup daha sonra suda kaynatarak da kullanılabilir. Kurutulmuş aslanpençesi otu ince kıyılarak bir su bardağında kaynar su içerisinde haşlanarak demlenmesi halinde süzülür ve bu şekilde günde 2 ya da 3 bardak içilerek birçok hastalığa engel niteliği taşır. Haşlanarak demlenmiş aslan pençesi otu çay olarak içilebileceği gibi aynı zamanda gargara yapılarak boğaz iltihaplarına da iyi gelir. Akne ve yaraların iyileşmesinde etkili olması için kompres olarak da kullanılabilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir