Dijital Temizlik Nasıl Yapılır?

Sizin de bildiğiniz üzere teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber internetten alışveriş, Facebook, Twitter, Snapchat gibi uygulamaları sıkça kullanmaya başladık ve teknoloji geliştikçe güvenlik açıkları da çoğalmaya başladı. Özellikle sosyal medya hesap şifrelerimiz, kredi kartı bilgilerimiz gibi daha bir çok özelimiz tehdit altına girmiş oldu. Bunun içinde gizlediğimiz ve güvenliğimizi hat safhada tutmamız gerekiyor. Bunun içinde dijital temizlik devreye giriyor. Dijital temizlik nedir önce ona bakalım. Dijital temizlik; kullandığınız e posta sosyal medya hesap şifreleriniz kredi kartı bilgileriniz vs gibi şeylerin telefonumuzdan tabletimizden veya bilgisayarımızdan kalıcı olarak temizlenmesi ve zararlı unsur olabilecek hackerların ve bazı kötü amaçlı sitelerin bu bilgeleri çalmasının önüne geçer. Bunu yapmak için ise kullandığınız mobil cihazlarınızdan ve bilgisayarınızdan bazı işlemler yapmanız gerekir.

Gelin şimdi bu işlemleri biraz göz atalım; eğer bilgisayarınızdan daha çok alışveriş ve sosyal medya’yı takip ediyorsanız bunun için bazı programlar ve çeşitli uygulamalar ile yöntemlerle bunu gerçekleştirebiliriz. Öncelikle bilgisayar, tablet yada telefonumuza anti virüs programları kurmamız güvenliğimiz açısından elzemdir. Bunun dışından kullandığımız cihazları temizleyen çeşitli programlar mevcuttur. CClenaer programı kullanılarak bilgisayar ve telefonumuzu hem temizleme hem de hızlandırma adına geliştirilmiş güzel bir uygulamadır. Bu ve buna benzer programlar dijital temizlik adına işimizi kolaylaştırmak için geliştirilmiş güzel uygulamalardır. Bu programı indirmek için bilgisayardan güvendiğiniz sitelerden, telefonlardan ise uygulama storlarından indirebilirsiniz.

Bir başka konu ise evinizde ya da herhangi bir ortamda bulundurduğunuz CDler, harddiskler, flash diskler. Eğer bunlardan herhangi birini ya da başka bir depolama birimini kullanıyorsanız onların da başka kötü amaçlı ellere geçmesini önlemek için tabii ki de işinize yarayan verileri alıp imha etmeniz gerekiyor. Kullandığınız cihazın ayarlarından isterseniz bütün verilerinizi gizlilik bölümünden temizleyebilirsiniz. Android, ve iOS için ise üçüncü parti yazılımları kullanabilirsiniz. Unutmayın güvenlik her zaman önceliğiniz olmalı.