Edu Backlink Nasıl Alınır ?

Yazımızı okumayı tamamladığınızda, “edu backlink nasıl alınır?” sorusuna yanıt bulacak ve edu backlink almanın önemini daha iyi anlamış olacaksınız. Küçük bir ücret ödeyerek nasıl ömür boyu silinmeyecek edu backlink alabileceğinizi öğrenecek ve sitenizin arama sonuçlarında daha üstte sıralanmasını sağlayacaksınız.

Hazırsanız rehber niteliğinde önemli bilgiler içeren bu konuyu tüm detaylarına kadar anlatmaya başlıyoruz.

Edu Backlink Nedir?

Edu uzantılı sitelerin bazılarında, subdomain üzerinde yayın yapan ya da ana domain üzerindeki /blog gibi dosyalarda yayınlanan blog siteleri bulunmaktadır. Bu blog siteleri; öğrenci grupları, anlaşmalı kurumlar ya da bizzat üniversitenin tayin ettiği kişi ya da kişilerce yönetilir.

Edu uzantılı bloglar da tıpkı normal bloglar gibi makaleler yayınlamakta ve gerektiğinde makale içeriğinden link vermektedir. İşte bu şekilde kazanılan backlink’e edu backlink denir.

Edu Backlink Neden Önemlidir?

Yurtdışındaki üniversitelerin hemen hemen tamamı; .edu uzantılı web siteleri üzerinden yayın yapar. Aslında bu yol, sahte üniversite sitelerini engellemek ve eğitim sitelerini bir arada tutmak için kullanılmak istenmektedir.

Edu uzantılı alan adları, Amerika merkezli Educase firmasından dağıtılmaktadır. Alan adını almak için başvuran kurumun yükseköğrenim kurumu yani bir üniversite olduğunu belgelemesi gerekmektedir. Amerikan resmi makamları tarafından eğitim kurumu olarak tanınmayan hiçbir kurum ya da kuruluş edu uzantılı domain alamaz. Yani .com uzantılı bir domaini ilk gelen kayıt edebiliyorken; .edu uzantılı bir domain sahibi olmanız için, aynı zamanda bir üniversiteniz olması gerekmektedir.

Edu domain sahibi olmak bu denli zor olduğundan dolayı Google ve diğer arama motorları; bu domainlerden verilen backlinkleri önemser. Çünkü bu siteler herhangi bir site değildir, her isteyen .edu uzantılı bir site sahibi olamaz. Söz konusu domain üniversiteye aittir ve üniversiteler bilim üretir.

Edu backlink alırken dikkat edilmesi gereken ise, backlink kalitesidir. Yoruma açık, yorum kısmında link yayınlayan sitelerden profil backlink almak; sanıldığı gibi etki göstermemektedir. Zira Google ve diğer arama motorları bu backlinlerin herkes tarafından alınabileceğini bilir. Ancak sayfayı yöneten biri tarafından yayınlanmış linkli tanıtım yazısı, Google gözünde yüksek önem arz etmektedir.

Edu Backlink Alacağım Sitenin Yayın Dili Önemli midir?

Aldığınız backlink’in türü ne olursa olsun, backlink aldığınız sitenin yayın yaptığı dil son derece önemlidir. Örneğin İtalyanca yayın yapan bir siteden yine İtalyanca yazılmış bir yazı içerisinden backlink alırsanız; linkin yönlendiği sitede İtalyanca olmalıdır. Aksi takdirde Google bu backlink’i spam olarak algılayacaktır. Çünkü Google BERT algoritması ile beraber; ziyaretçinin yazı içerisinden tıkladığı linkte ne kadar süre kaldığını analiz etmektedir. Eğer ziyaretçi linke tıklar tıklamaz açılan sayfadaki yazıyı okumadan siteyi terk ediyorsa (ki İtalyanca bilen ama Türkçe bilmeyen biri mutlaka bunu yapar), üzgünüz ama aldığınız backlink sıralamalarda yükselmenize değil, sıralama kaybetmenize neden olacaktır.

Bu sebeple sitenizin dilinde yayın yapan sitelerden backlink almanız ve bunu yaparken de oldukça doğal olmanız gerekmektedir.

Edu Backlink Aldığımda Google Sıralamalarım Olumlu Etkilenir mi?

Daha evvel de bahsettiğimiz gibi kesinlikle evet! Edu backlinkler, her isteyenin alamayacağı değerli backlinklerdir. Fakat yine daha evvel bahsettiğimiz gibi, değerli olan tanıtım yazısı içinden alınmış olanlarıdır. Aksi takdirde pek bir anlam ifade etmemektedirler.

Edu uzantılı bir sitede yayınlanan makale içerisinden backlink almak, onlarca belki de yüzlerce siteden backlink almaktan daha faydalıdır. Sıralama sonuçlarında kısa sürede yükselmenizi sağlayabilir.

Türkçe Yayın Yapan Edu Sitelerde Nasıl Tanıtım Yazısı Yayınlarım?

Türkiye’nin ünlü ve hepinizin yakından tanıdığını düşündüğümüz YKB WEB; Ocak 2020 yılında Avustralya ve Amerika menşeili World.Edu ile yaptığı anlaşma neticesinde tr.world.edu ve turkey.world.edu sitelerinin işletmesini toplam 10 yıllığına üstlendi.

Türkçe Edu Site ve Türkçe Edu Blog isimli projeleri ile hizmet vermeye başlayan siteler; eğitim kurumları başta olmak üzere, sektörüne değer katan tüm firma sitelerin linkli tanıtım yazılarını yayınlayacak.

Yayın dili tamamen Türkçe olan sitelerde yayınlanacak tanıtım yazıları, YKB WEB editörleri tarafından herhangi bir ücret almadan yazılacak. Tanıtım yazısının yayınlanması için ise ana domain sahibi kuruma 30 USD + K.D.V. tutarında bir ücret ödemek gerekiyor. Bunun dışında işletici firma olan YKB WEB’in herhangi bir ücret beklentisi bulunmuyor.

Kısacası 200 Lira gibi küçük bir rakam ödeyerek, ömür boyu silinmeyecek (en azından 10 yıl boyunca kalacak) linkli bir tanıtım yazısını .edu uzantılı web sitesinde yayınlatmak mümkün. SEO paketleri ve SEO çalışmaları için harcanan devasa bütçelere bakılırsa bu tutar oldukça komik duruyor.

Bol hitli, bol kazançlı ve bol linki günler dileriz.