Firefox’da İndirme Saati Nasıl Planlanır?

BTK’nın aldığı karar ile her gün 02.00 – 08.00 arasının Adil Kullanım Kotasının etkilemeyen saatler olarak belirlenmiştir. Haliyle bu uygulama internetten yoğun indirme yapan kullanıcıları zaman planlaması yapmaya yönlendirdi.

Bu yazımızda Mozilla Firefox kullanarak indirme saatlerini planlamaktan bahsedeceğiz.

Gece 02.00 ile 08.00 arası Adil Kullanım Kotasına etki etmediğini bilmelisiniz. Hatta indirme yapmasanız da, izlediğiniz yüksek çözünürlüklü filmlerin kullandığı internet de kotanıza etki etmez. Bu yüzden satın aldığınız oyun veya filmler, program dosyaları, oyunlar, Youtube videoları yüksek boyutlu diğer tüm içerikleri gece 02.00- 08.00 saatleri arasında indirmeniz akıllıca olacaktır.

Firefox İndirme Eklentisi Nedir?

Firefox’da hali hazırda bir indirme saati planlama özelliği bulunmuyor. Bu yüzden ekstra bir eklenti kurmak gerekiyor. Fakat bu eklenti harici bir uygulama değil, bir Firefox eklentisi olan Download Scheduler.

Eklentiyi Firefox üzerinde kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey indireceğiniz dosyanın linkine sağ tıklamanız ve en altta yer alan “Schedule Link As…” yazısına tıklamanız. Eklenti ayarlarından yapacağınız tarih ve saat seçenekleri sayesinde istediğiniz zaman aralıklarında indirme işlemi yapabilirsiniz.

Firefox Alternatifi İndirme Seçenekleri Neler?


İndirme saati planlamak sizin için hassas bir konuysa ve birden fazla dosyayı aynı anda kuyruğa ekleyerek indirme işleminizi başlatıp uykuya dalmak istiyorsanız uTorrent kullanarak da indirmelerinizi zamanlayabilirsiniz. Utorrent ile indirme zamanlama işlemleri hakkında bilgi almak için de web sitemizi inceleyebilirsiniz.


Her iki yöntem de adil kullanım kotasından etkilenmeden indirme yapmanızı sağlayacak ve işlerinizi olabildiğince kolay hale getirecektir. uTorren’in tek dezavantajı kullanmayı öğrenmek için birkaç dakika ayıracak olmanızdır. Elbette tüm işlemlerin takibini hiçbir araç kullanmadan manuel olarak yapmayı da seçebilirsiniz.