Flickr Nedir? Diğer Fotoğraf Platformlarından Farkı Nedir?

Flickr, kullanıcıların başkalarının görmesi için fotoğraf yükledikleri bir fotoğraf paylaşım platformu ve sosyal ağdır.

Kullanıcılar ücretsiz bir hesap oluşturur ve çevrimiçi olarak arkadaşları ve takipçileriyle paylaşmak için kendi fotoğraflarını (ve videolarını) yükler.

Flickr’ın Diğer Fotoğraf Platformlarından Farkı Nedir?

Flickr’ı Facebook ve Instagram gibi diğer popüler fotoğraf paylaşım uygulamalarından ayıran şey, profesyonel fotoğrafçılar ve fotoğraf meraklıları için başkalarının çalışmalarının tadını çıkarırken işlerini sergilemeleri için oluşturulmuş gerçekten fotoğraf merkezli bir platform olmasıdır.

Fotoğraf sanatına, piyasadaki diğer büyük sosyal ağlardan daha fazla odaklanmıştır. Profesyonel fotoğrafçılar için Instagram olarak düşünün.

Flickr’ın En Dikkat Çekici Özellikleri

Flickr hesabınıza kaydolduğunuzda ve fotoğraf paylaşım platformunu keşfetmeye başladığınızda, aşağıdaki özellikleri kontrol ettiğinizden emin olun. Bu özellikler Flickr’ı farklı kılar ve onu diğer hizmetlerden çok farklı kılar.

 • Profil: Diğer tüm sosyal ağlarda olduğu gibi, Flickr’da bir kullanıcı fotoğrafı yükleyebileceğiniz ve kısa bir biyografi yazabileceğiniz bir profil alırsınız. Ayrıca en sevdiğiniz 25 fotoğrafınızı sergileyebilir ve çalışmalarınızın hayranı olan kullanıcılardan referanslar toplayabilirsiniz.
 • Fotoğraf Akışı: Fotoğraf akışınız, herkese açık fotoğraf portföyünüzdür. Herkese açık olarak görüntülenebilir olarak ayarladığınız tüm yüklemeler bu bölümde görünecektir.
 • Albümler: Fotoğraf koleksiyonlarınızı güzel ve düzenli tutmak için albümler halinde düzenleyin. Tüm albümleri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
 • Faves: Flickr’da paylaşılan her fotoğrafın altında, o fotoğrafı favorilere eklemek için tıklayabileceğiniz bir yıldız düğmesi vardır. Favoriler sekmenize erişerek daha sonra geri dönmek istediğiniz fotoğraflara yer işareti koymanın harika bir yoludur.
 • Galeriler: Galeriler albümlerden farklıdır. Diğer kullanıcıların fotoğraflarını herkese açık olarak sergilemenizi sağlar. Bir galeriye 50 adede kadar fotoğraf veya video ekleyebilirsiniz.
 • Gruplar: Gruplar, merkezi bir konu veya fikre dayanır ve kullanıcıların özgürce katılmasına izin verir. Bir grubun üyeleri fotoğraflarını paylaşabilir ve grup tartışmalarına katılabilir.
 • İstatistikler: İstatistiklerinize erişerek diğer kullanıcıların Flickr’da fotoğraflarınızı nasıl bulduğunu ve görüntülediğini tam olarak görebilirsiniz. Kaynak dökümünüzü, son görüntülemelerinizi ve en iyi görüntülemelerinizi temsil eden grafikler ve çizelgeler göreceksiniz.
 • Son Etkinlik: Son etkinliğinize bakarak fotoğraflarınızda aldığınız, favoriler ve yorumlar gibi tüm son etkileşimlere bir göz atın. Yalnızca fotoğraflarınız, yorumlarınıza verilen yanıtlar, mesajlar veya özel bir görünümdeki etkinlikleri görmek için etkinliğinizi de filtreleyebilirsiniz.
 • İnsanlar: Flickr arkadaşlarla daha iyi. Kişi listelerinizi Facebook, Yahoo! veya Gmail’de kimin zaten Flickr’da olduğunu görmek için onlarla bağlantı kurabilirsiniz.
 • Düzenleyin: Fotoğraflarınızı düzenlemek ve tam istediğiniz gibi düzenlemek için Flickr’ın benzersiz Organizr aracını kullanın.

Flickr Topluluğu ile Etkileşim

Flickr topluluğuna ne kadar çok dahil olursanız, fotoğraflarınız için daha fazla pozlama ve başkalarının çalışmalarını keşfetme şansınız o kadar artar. Diğer kullanıcıların fotoğraflarını seçmenin, galeriler oluşturmanın, gruplara katılmanın ve insanları takip etmenin yanı sıra, aşağıdakileri yaparak Flickr’daki sosyal deneyiminizi geliştirebilirsiniz:

 • Her fotoğrafa iyi bir açıklama ekleyin. İzleyicilere fotoğrafınızın neyle ilgili olduğunu, size neyin ilham verdiğini, nerede çekildiğini veya önemli olan diğer ayrıntıları anlatın.
 • Fotoğraflarınızı etiketleyin. Resimlerinize anahtar sözcük etiketleri eklemek, bu fotoğrafların arama sonuçlarında görünme şansını artıracaktır.
 • Yorumları yanıtlayın. Arkadaşça bir “teşekkür ederim” bile teşvik edilir!
 • Diğer kullanıcıların fotoğraflarına yorum bırakın. Beğendiğiniz bir fotoğraf bulursanız, neyi beğendiğinizi söylemek için bir yorum bırakın. Daha da iyisi, sahibinden yanıt vermesini teşvik etmek için bir soru sorun!

Flickr’a Nasıl Kaydolunur?

Flickr, Yahoo! ‘Ya aittir. Bu nedenle, halihazırda mevcut bir Yahoo! e-posta adresi, bunu (şifrenizle birlikte) bir Flickr hesabına kaydolmak için kullanabilirsiniz. Bir hesabınız yoksa, kayıt işlemi sırasında bir tane oluşturmanız istenir; bu yalnızca tam adınızı, mevcut e-posta adresinizi, şifrenizi ve doğum tarihinizi gerektirir.

Web’de Flickr.com’da veya ücretsiz mobil uygulamada kaydolabilirsiniz. Hem iOS hem de Android cihazlar için kullanılabilir.