Google Now Nasıl Aktif Edilir Ve Kullanılır?

Google Now yani Türkçeleştirilmiş adıyla Google Asistan Google tarafından seneler önce çıkarılmış ve özellikle android cihazlarda kullanılan ancak İphone’da da Google üzerinden kullanılan bir sanal asistandır. Google Now’a çeşitli sorular sorulabilir veya çeşitli komutlarla cihazın üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirilebilir.

Nasıl Aktif Edilir?

Google uygulaması telefondan indirilir. Android ve İphone telefonlar ile de kullanılır. Google uygulamasına giriş yapıldıktan sonra uygulama üzerinden sesli bir arama yapmak için ‘ok Google‘ seçeneği aktif duruma getirilir. Güvenli ses tanımla gibi bazı özellikler şuanda Türkiye’de kullanılmaktadır. Seçenek aktif edildikten sonra, uygulamayı çalıştırıp “ok Google” seçeneğinden istenilen herhangi bir sual sorularak cevap alınabilir.

Google Now İle Birçok İşlem Yapılabilir, Peki Bunlar Nelerdir?

  1. Yakında bulunan otel, restoran, kafe ve dinlenme tesisi benzeri işletmelere dair ayrıntılı bilgiler alınabilir.
  2. Günlük yaşantılar içerisinde yapılan plan proje ve takvim hareketlerini, adres bilgileri kontrol etmek, belirli zamanda orada olabilmek için ne kadar bir zamana ihtiyaç olup olmadığını gösterir.
  3. Özellikle toplu taşıma araçları olan otobüs, metro, feribotlar konusunda o an için bulunulan noktaya göre ve günlük hareketlere göre tavsiyelerde bulunur. Örneğin okula giderken treni, vapuru veya otobüsün, nerede olduğu ve ne kadar zamanda durakta olabileceği konusunda bilgi verir.
  4. Tutulan takım veya sevilen takımları uygulamaya ekleyerek spor müsabakalarına dair program, önemli haberler ve puan durumu bilgileri eş zamanı olarak listeler.
  5. Uçak seyahati söz konusu olduğunda uçak saatlerine dair tüm detaylı bilgileri vermektedir. Trafikte yapılan çalışmalar veya trafiğin yoğun olduğu zamanlara göre hava alanına hangi zaman gidilmesi gerektiği gibi konularda uyarmaktadır.
  6. Aranılan tüm ansiklopedik bilgilere çok basit bir şekilde ulaşılabilir.