Hatmi Çiçeği Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Akdeniz bölgesine has, humuslu, kumlu, tuzlu ve orta nemli topraklarda yetişen güzel görünümlü, 150 cm’ye kadar boyu olan, hava değişimlerine dayanıklı, dik ve tüylü gövdeli, çiçekleri, kökü ve yapraklarıyla tam bir sağlık kaynağı olan Hatmi çiçeğinin yapısında, aspargan, galaktoz, sakaroz, nişasta, pektin ve yağ bulunmaktadır. Kış aylarında özellikle kuru öksürüklerde çok faydalı olan hatmi çiçeğinin faydaları saymakla bitmez.

 

 

Hatmi Çiçeği Faydaları

İdrar söktürücü özelliği olan hatmi çiçeği ayrıca, mide ve bağırsaklardaki gaz sıkışmalarında, sıkışmış olan gazın atılmasını sağlar. Ağız, boğaz ve mide bağırsak ülserlerinde tedavi amaçlı kullanılır. Kuru öksürüğe iyi geldiği gibi boğazı yumuşatarak öksürüğün yaptığı tahribatı tedavi eder. Hatmi çiçeğinin kökleri, vücutta bulunan iltihabın dışarı atılmasını sağlar. Kadınların regl dönemlerinde söktürücü etkisiyle rahatlama sağlanır. Kadın hastalıklarında tedavi edici ve önleyici özelliği vardır. Erkeklerde, spermleri arttırıcı özelliği vardır.

 

Sinüzit, prostat, mide ve bağırsak iltihaplarında etkilidir. Sivilce ve akne tedavisinde hatmi çiçeğinin lapası kullanılır. Saçların parlak olmasını sağlar ve güneş yanıkları tedavisinde kullanılır. Diş ve diş eti problemlerinde, kaynatılarak gargara yapılan hatmi çiçeği, rahatlama sağlar.

Hatmi Çiçeğinin Zararları

Hatmi çiçeğinin bilinen bir zararı yoktur. Ancak, aşırı kullanımında yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle, hatmi çiçeğinin çayını günde 1-2 bardaktan fazla içmemek gerekir. Ayrıca, hamilelerde ilk 8 hafta boyunca kullanılması tavsiye edilmez. Söktürücü özelliği olduğu için düşük problemlerine neden olabilir.

Hatmi Çiçeğinin Hazırlanışı

Hatmi çiçeğinin yaprakları kurutulur veya bir aktardan hazır kurutulmuş olarak alınabilir. Bir tutam hatmi çiçeği üzerine sıcak su konur ve 2-3 dakika demlenmesi beklenir ve daha sonra içilebilir. Ayrıca bu çay ile yüz yıkanabilir varsa güneş lekelerine iyi gelir. Hatmi çiçeği çayı 7 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir