Hit Alınabilecek İçerik Girme

Aşağıda yazacağım bilgiler, temel olarak bir websitesinin hit alma yollarıdır. Hit alma yolları başarı ile uygulanırsa site çeşitli yollardan detaylı hit alabilir. Bu hitlerin organik yani gerçeklik derecesine göre siteye kazançta bulunabilir.

Bir web sitesi için en ideal ve en organik hit yolu Google tarafından alınan hitlerdir. Bunun nedeni, birebir arama yolu ile gelmesidir. Yani bir kişi aradığı bir değeri görmek istediği bir siteye giriş yapar. Girdiği sitede aradığı değeri görünce sitede kalır ve diğer bir tabir ile sitede takılır. Bizim için uygun olan hit tam olarak bu tipteki bir kişidir. Bu kişi siteye girdikten sonra, kişiye aradığı değerin dışında diğer sevdiği içerikler sunarak kişinin ilgisi celbedilir. Kişi birkaç sayfa gezerse, sitede durma oranı artar. Bir sitede durma oranı giren kişiler için ne kadar çok ise Google tarafında sıralamada yüksekte kalma olasılığı o kadar fazla olur.

Google tarafında yapılan arama motoru optimizasyon işin en can alıcı noktası, sitede durma oranıdır. Bir site için istenildiği kadar dış link çalışması yapılırsa yapılsın, siteye giren kişiyi sitede tutamıyorsak, iyi hit almamız çok zor olur. Bir kişiyi sitede tutabiliyor ve iyi bir dış link çalışması yapabiliyorsak, çalışma yapılan site yanlızca eklenen içerik ve Google ilk sayfasında çıkılmak istenilen kelimede yüksekte durmamızı sağlamaz. Bunun yanında yüzlerce hatta binlerce içerikte Google tarafında ilk sayfada bulunabiliriz. Bunun temel taşı dış linkler, sosyal ağ çalışmaları olsada temellendiren eklenen içerikler ve içeriklerin kalitesidir.

Bundan sonra bir site için eklenen içeriklerin değerlerine göz atacağız.

İÇERİK KALİTESİ

İçerik bir siteye eklenen verilerin tümüne verilen isimdir. Bir video, yazı, resim, duyuru, etkinlik vsgibi verilerin teki veyahut tamamı içerik kısmını oluşturur. Google bir siteyi sıralamasında yükseklere getirirken, içeriğin yanlızca ismine bakmaz. Baktığı kıstaslar temel olarak şunlardır :

1. İçerik başlığı yeterince anlamlandırıyor mu ?
2. İçerik başlığın devamı niteliğinde mi ?
3. İçerik o site için özel olarak mı yazıldı, veyahut başka bir siteden kopya yani çalıntı yapıldımı ?
4. Site içeriğinin, site kelimesi ile doğru orantılı olup olmadığı, Yani bir video sitesi için uygun içerikmi giriliyor ?
5. Ne sıklıkla güncelleme yapıldığı ? Dün 10 tane video eklenildiyse, ertesi gün 2 tane eklemek içerik ekleme periyodunu sarstığı için içerik ekleme periyotuna uyulması gerekir
6. Siteye eklenen içeriklerin, yazılan yazıyı bilen kişiler tarafından yazılıp yazılmadığı ? Video açıklamasını bir ilkokul çocuğu ağzı ile yazmak yerine, ilgili başlığı tam taşıyacak şekilde nitelendirilmeli.
7. Eklenen içeriklerin anlam bütünlüğü ? İçerik açıklamasında kullanılan cümleler devrik veyahut yarım cümleler olmamalı. Edebi kurallara uyulması gerekir. Unutulmamalıdır ki, bir cümlenin devrik olup olmadığı bugün botlar tarafından rahatlıkla anlaşılabilmektedir.
8. Her güncellemede kullanılan kelimenin değer bütünlüğü ve tekrar kelime olup olmadığı ? Aynı içeriğe sahip içerikleri eklemek tehlike oluşturur. Böyle bir durum olması gerekiyor isede, başlık ve açıklama koyarken, farklı kelime ve cümlemeler seçilmelidir.İÇERİK KELİME DENGESİ

Google bir sayfayı incelediğinde, o sayfanın ana kelimesi yani, bizim Google sıralamasında görmek istediğimiz kelimeyi birkaç şekilde görür. Bunların bizim açımızdan en önemlisi; kelime ağırlığını çıkararak görmesi. Bunun temel olarak mantığı şudur. Google botu bir sayfaya girdiğinde o sayfada kullanılan kelime veya kelime gruplarını sınıflandırır. Bunların tekrar durumlarına bakar. Örneğin bir sayfada video kelimesi 10 tane varsa. Bunun dışında Çantacı Necmi isminde bir video eklediyseniz; o sayfanın Çantacı Necmi isminde çıkmasını istiyorsanız, açıklama kısmında 4 veyahut 5 tane Çantacı Necmi kelime grubu geçirilmesi gerekiyor. Hali ile en az 5 cümle ile açıklamanın tamamlanması gerekir. Bir diğer tabir ile, bir kelimeyi Google sıralamasında yükseklerde görmek istiyorsak, görmek istediğimiz URL içinde en çok kullanılan kelime veya kelime grubu çıkmak istediğimiz kelime olmalıdır. Bunu ayarlamak için video açıklamalarına dikkat etmek ve ona göre düzen oturtmak gereklidir.


HİT ALINABİLECEK KELİMEDE İÇERİK GİRMEK

Temelde bir sitenin hit almasındaki en büyük yol, internet kullanıcıların aradığı içerikleri sitelerine eklemelerinden gelmektedir. Daha önceki başlıklarda bir sayfanın, Google sıralamasında yukarıda durması için yapılacak site içi faktörleri saydık. O faktörlerin hepsinin işe yaraması için aslında can alıcı nokta bu konu. Site istenildiği kadar kaliteli içeriklere sahip olsun. Eğer internet kullanıcılarının aradığı başlıkla içerik eklemiyorsa, o sitenin hit alma olanağı çok azalır.

Peki bir site hangi kelimelerden hit alabilir ?

Temel olarak bu konuyu kullanıcı tarafından düşünmek gerekir. Tamamı ile kullanıcı odaklı bakıldığı zaman bir siteye hangi başlıklarla içerik girilmesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Bunun için gündemi iyi takip etmek, daha önceki gündemlerde yer edinmiş olayları iyi bilmek ve sosyal medyada günün fenomeni kitlesini oluşturabilmek gereklidir

Gündemi iyi takip etmek

Gündem derken aslında haber, duyuru, ilan, sosyal medya gündem çılgınlığı akla gelebilir. Örneğin spor alanından düşünürsek; Galatasaray Drogba’yı transfer etti. Güncel bir olay olduğu için siteye içeriği eklenebilir. Bunun için benim temelde aklıma gelen eklenebilecek video başlıkları şu şekilde;

a. Drogba Golleri

b. Drogba Videoları

c. Drogba Galatasaray’da

d. Drogba Galatasaray Videoları

e. Galatasaray Drogba karşılaması

f. Drogba kimdir

g. Drogba oynadığı takımlar

Bu başlıklar ile içerik eklediğimiz zaman temelde iyi spor severlerin içindeki yüksek bir kesimin aradığı değerlerde videoyu sitemizde barındırıyor oluruz. Daha önceki başlıklarda belirttiğimiz gibi içerik kelime dengesi ve içerik kalitesine uyarak içerik eklersek, bunun yanında ufak bir backlink çalışması yaparsak, eklediğimiz videolar Google sıralamasında yükselir. Hali ile 2-3 haftalık zaman diliminde bu gündem olayından faydalanarak yüksek sayıda hitler alabiliriz. Tabi gündem haberlerini videoya dönüştürüp siteye eklerken yasal durumları göz önünde bulundurmak gerekir.

Gündemi takip etmek aslında çok geniş bir kavram. Çünkü sayısı binlere ulaşan bir internet kullanıcı kategorisi bulunmaktadır. Bir internet kullanıcısı günde onlarca hatta yüzlerce arama yapıyor. Bu aramalarda ne tür aramalar yaptığı basit düşünceler ile bulunabilir.

Kişilerin arayabileceği içerikleri, kişilerin arama yapabileceği şekilde video başlıklarımıza dökersek, kişinin aradığı değerde içeriği sitemizde barındırmış oluruz. Yani temelde bir video eklerken örneğin; “Kedi arkadaşına pusu kuruyor” diye bir başlık kullanırız. İnternet dünyasında bu şekilde arama yapan kimse yoktur. Yalnız “Komik Kedi Videosu – Arkadaşına Pusu Kuruyor Komedi” adı ile eklersek bu tarz arama yapan çok fazla kişiyi bulabiliriz.

Bunun yanında temel olarak, aranma değeri olan her türlü haberide siteye ekleyebiliriz. Bu haberlerin videoları çeşitli şekilde sitelerde tutuluyor. Yasal presedürse sorun oluşturmayacak şekilde alıp siteye aranabilecek değerde eklenebilir.

Bu amaçla aşağıdaki alanlardan güncel yanıyla içerik eklenebilir ve belirttiğim gibi hitler alınabilir

  • Oyunlar
  • Videolar
  • Trend Kişiler (Örneğin sosyal medyada birinin videosu patladı anında eklenebilir siteye)
  • Güncel haberler
  • Müzikler
  • Film ve dizi frangmanları
  • Programlar
  • Maç, transfer ve komik saha olayları