İşletmeleriniz İçin En Uygun Reklam Modeli: Google Adwords

İnternetten işletmenizin tanıtımını yapmak ve yeni müşteriler kazanmak diğer medya organlarına ve reklam platformlarına göre oldukça ucuz ve kolaydır. İnternette reklam yayınlayabileceğiniz en gelişmiş platform Google’dır. Google, Adwords hizmetiyle birlikte reklam hizmeti veriyor ve kazancının büyük çoğunluğunu yine Adwords üzerinden karşılıyor.

Adwords nasıl kullanılır ?

Google Adwords bireysel ve kurumsal olarak herkesin reklam yayınlayabileceği bir platformdur. Adwords reklamları sayesinde firmanızın reklamlarını YouTube, blog ve haber sitelerinin yanı sıra Google arama sonuçları sayfasında ki reklam alanlarında gösterebilirsiniz. Öncelikle bu işleme başlamak için bir Adwords hesabı açmanız gerekmektedir. Hesap açma işlemi basit bir üyelikten ibarettir ve herhangi bir onay süreci bulunmamaktadır. Ancak yayınlatmak istediğiniz reklamlamlar bir kontrol ve onay sürecinden geçmektedir.

Google Adwords hesabınızı oluşturduktan sonra yapmanız gereken işlem ise sisteme kredi kartı bilgilerinizi tanımlamanızdır. Reklam ödemelerinizi isteğiniz doğrultusunda ön ödemeli ya da reklamlar yayınlandıktan sonra yapabilirsiniz.

Adwords’de reklam nasıl verilir ?

Üyelik işlemleri tamamladıktan ve ödeme bilgilerimizi girdikten sonra reklam yayınlama aşamasına geçebilirsiniz. Google Adwords üzerinde çeşitli formatlarda reklam yayını yapmak mümkündür. Reklam formatları metin, görsel, hareketli görsel ve video reklamları şeklindedir.

Metin reklamlar Google arama sonuçları ve içerik siteleri üzerinde gösterilmektedir. Onay süreci Google arama sonuçları için genellikle 10 dakikadır. Diğer sitelerde yayınlayacağınız metin reklamların onay süreci ise görsel reklamlara göre daha kısadır ancak bu süreç 24 saate kadar çıkabilir.

Görsel ve Html 5 reklamlar ise en uzun onay sürecine sahip reklamlardır. Onay süresi 1 saat ve 72 saat arasında değişiklik göstermektedir. Görsel reklamlar Google’ın belirlediği belirli boyutlara göre hazırlanmalıdır. Html 5 reklam formatı ise hareketli reklamlar hazırlamamıza olanak sağlamaktadır.

İsterseniz Adwords’ün dinamik reklam servisi sayesinde herhangi bir kod düzenlemesi yapmadan sizde basitçe hareketli reklamlar yayınlayabilirsiniz, bu reklam formatında yayına alacağınız reklamlar tüm reklam boyutları ile uyumlu olacaktır ve daha çok site ve platform içerisinde reklam gösterimi yapmanızı sağlayacaktır.

Video reklamlar ile yine Google Adwords aracılığı ile Google’ın kendi bünyesinde bulunan YouTube’a reklam verilebilmektedir.

Adwords reklamlarına ne kadar öderim ?

Google Adwords reklamlarından ödeyeceğiniz tutar sizin kontrolünüz altında olacaktır. Tüm reklamlarda günlük harcama limiti belirleyebilirsiniz, hatta bir ziyaretçi için ödeyeceğiniz maksimum tutarı da sizin belirleme şansınız bulunuyor.

Maliyet çeşitli etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor, o yüzden bir ziyaretçi için ödemek istediğiniz tutar reklamlarınızın görüntülenmemesine neden olabilir ancak böyle bir durumda Adwords üzerinde kelime bazında ortalama maliyet çıkarılmaktadır. Yine ödeyeceğiniz tutar Google arama sonuçları reklamlarında örneğin reklamlarınızın gösterim sırasını etkileyebilir.

Reklamım nerelerde yayınlanır ?

Adwords reklamları Google’ın bir başka reklam servisi olan Adsense üyeleri olan tüm siteler üzerinde gösterilmektedir. Yine reklam türüne göre Google arama sonuçlarında, YouTube videolarında ve mobil uygulamalarda görüntülenebilmektedir.

Reklamlarınızın hangi sitelerde görüntülenmesini belirleme seçeneğiniz bulunuyor.

Ek olarak;

Reklamlarınızı hangi sitelerde görüntülenmesini belirleyebildiğimiz çeşitli filtrelemeler  yapabiliyoruz. Bu filtrelemeler hangi konumda yayınlanması, hangi yaş aralığındaki kişilerin reklamımızı görüntülemesi ve cinsiyet gibi belirli kriterlere göre filtreleme yapıyor.