Karabiber Ağacı Yaprağı Faydaları

Karabiber ağacı köken olarak Hindistan’da yetişen büyük yapraklı ve tırmanıcı bir bitkidir. Hindistan’da bu bitkiye oldukça fazla önem verilmekle birlikte pek çok kültürel ve dini törenlerde de kullanılmaktadır. Karabiber ağacı sadece Hindistan’da değil, dünyanın diğer bölgelerinde de kullanılmaya başlamasının ardındaki sebep, pek çok rahatsızlığa iyi gelmesidir. Karın ağrısından bronşite, damar yolu rahatsızlığından eklem ağrılarına kadar pek çok hastalık için bitkisel yola başvurulmak isteniyorsa mutlaka karabiber ağacı yaprağından faydalanılmalıdır.

Karabiber Ağacı Yaprağı Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Karabiber ağacı yaprağı öncelikle boğaz yolu enfeksiyonları başta olmak üzere, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Nefes alma zorluğu çeken ve sürekli öksürük nöbetleri olan kişiler bu bitkinin yararlarından faydalanarak, hastalıklardan kurtulabilir. Bu rahatsızlıkların dışında, açık ve iltihaplı yaralar, yara haline gelmeye yatkın sivilce ve akneler, çıbanlar, küçük yanıklar için de karabiber ağacı yaprağından faydalanılır. Ayrıca küçük yanıklar ve bağırsak yolu enfeksiyonu olan kişiler için de bu bitki önerilmektedir.

Karabiber Ağacı Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Yanık ya da yara durumu olan kişiler, karabiber ağacının yaprak kısmını alarak, yaprak kısmında yer alan suyu yara üzerine damlattığında kısa süre içerisinde yaraların ve yanık izlerinin geçtiğini görecektir. Öksürük ya da bronşit rahatsızlığı olan kişiler ise yaprağı, hardal yağı ile harmanlayarak göğüs üzerinde bekleterek, öksürüğün kısa sürede geçtiğini ve nefes alma zorluklarından kurtulduklarını görecektir.

İltihaplı yaralar ya da yanıklarda karabiber ağacının yaprak kısmı bandaj şeklinde yara olan bölgeye sarıldığında, ağrı ve sızının geçtiği bilinmektedir. Bağırsak yolu enfeksiyonları ve rahatsızlıklarında ise, karabiber ağacı yaprağından 7 adet alınarak, iyice ezilir ve kaynar suya atılır. Yaklaşık 10 dakika kaynar suda beklettikten sonra içilir. Bu sayede bağırsaklar enfeksiyonlardan kurtularak, daha iyi çalışmaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir