Magento Hosting Nedir? Türkiye’de Magento Destekleyen Hosting Firması

Magento, e-ticaret dünyasında sağlam bir çözümdür. Birçok geliştirici ve mağaza sahibi, ürünlerini çevrimiçi satmak için Magento’ya güveniyor. Bu tür kullanıcılar arasındaysanız, işletmeniz için mümkün olan en iyi Magento hosting çözümünü bulmak için biraz zaman harcamış olabilirsiniz. Magento’nun gereksinimleri olağanüstü olmasa da, her web hosting sağlayıcısı bir Magento kurulumunu eşit derecede iyi çalıştıramaz. Bu nedenle, web siteniz için bir Magento barındırma sağlayıcısı seçerken bazı özel hususları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu makalede, Magento hosting ile ilgili bilmeniz gereken bu tür faktörleri, ipuçlarını ve fikirleri tartışacağız.

Magento Hosting’e Başlarken

İlk olarak, aşikar ve temel şeylere odaklanalım. Magento mağazanızın boyutuna bakılmaksızın, web barındırma sağlayıcınız aşağıdaki özellikleri sunmalıdır.

Güvenlik

Magento hosting planınızın kendi güvenlik özellikleriyle birlikte geldiğinden emin olun. Evet, web sitenizi bilgisayar korsanlarından korumak için her türlü çabayı göstermelisiniz. Ancak sunucu güvenliği açısından sorumluluk, Magento hosting sağlayıcınıza aittir. Esasen, hosting sağlayıcınız, sunucunun en son yazılımı (örneğin, işletim sistemi ve kontrol panelleri) çalıştırdığından emin olmalıdır. Ayrıca, iyi bir güvenlik duvarı ve kötü amaçlı yazılımdan koruma stratejisinin yanı sıra DDoS koruması da olmalıdır. Başlangıç olarak, güvenlik girişimlerini değerlendirmek için web barındırma sağlayıcınıza aşağıdaki soruları sorabilirsiniz: Sunucu tarafı virüs tarayıcısı çalıştırıyor musunuz? DDoS koruma mekanizması sunuyor musunuz? Varsa, donanım düzeyinde mi yoksa yazılım düzeyinde mi? Güvenlik duvarlarınız ve Magento barındırma ile ilgili güvenlik özellikleriniz var mı? Aramanız gereken en iyisi, belirli PHP modüllerini kapatma veya açma yeteneğidir (çoğu iyi web sunucusu, ekstra ücret ödemeden sunar).

Hız

Bunun ötesinde, hız çok önemlidir. Kimse yavaş bir web sitesini sevmez. Artı, Magento web siteleri, uygun şekilde optimize edilmemişlerse kendi başlarına biraz daha yavaş çalışabilir. Ancak, suçu web sitesi yapılandırmasına devretmek kolaydır. Ya bulunduğunuz hosting sunucusu aşırı kalabalıksa? Donanımlarının asla aşırı yüklenmemesi veya yavaş yanıt vermemesi için son teknoloji altyapıyı çalıştırmaya ekstra özen gösteren web hosting sağlayıcılarını tercih etmek iyi bir fikirdir. Söz konusu sunucu IP’sine ping atmak veya ona bir traceroute gerçekleştirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, sayfa yükleme sürelerini etkileyebilecek herhangi bir gecikme sorunu olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, Magento hosting sağlayıcınıza, kullandıkları sunucu tarafı önbelleğe alma mekanizmalarını sormalısınız. Magento barındırma ortamları için memCache veya xCache oldukça popülerdir. Bunun kullanıma hazır sunucu tarafı önbelleğe alma işleminin öncelikle paylaşılan veya yarı adanmış barındırma ortamları için geçerli olduğunu unutmayın. Kendi kendini yöneten sunucularda bir önbelleğe alma çözümü kurmak genellikle sizin sorumluluğunuzdadır (ancak web sunucunuz bu durumda hangi yöntemi izleyeceğiniz konusunda size yol gösterebilir).

Uyumluluk

Magento barındırma gereksinimlerine baktığınızdan ve web hosting sağlayıcınız tarafından sunulan özelliklerle aynısını karşılaştırdığınızdan emin olun. Daha ileri gitmeden önce, Magento mağazanızın herhangi bir istenmeyen uyumluluk sorunuyla karşılaşmadığından emin olmak için PCI uyumluluğunu kontrol edin. Ayrıca geleceğe bakmak daha akıllıca bir seçimdir. PHP 5.x, giderek daha fazla kullanıcının PHP 7.x’e geçiş yapması ile birlikte gözden düşüyor. Aslında, Magento 2.0 ve üstü PHP 7.0 veya üstünü tavsiye ediyor. Bu nedenle, en son uyumluluk yönergelerine uyup uymadıklarını Magento hosting sağlayıcınıza danışın. İzmir’de faaliyet gösteren Türkiye’nin en hızlı hosting bağlantısındaki Cenuta, Magento hosting linkinde Magengo ile uyumlu performans paketleri sunar. Oldukça hızlı ve performanslı sunucular ile sitenizi barındırabilirsiniz.