Mobil İmza Nedir, Nasıl Alınır?

Teknoloji çağında yaşadığımız düşünüldüğünde hayatın her alanında güvenlik açıklarının olduğu bir gerçektir. Bu güvenlik açıklarının kapatılması açısından atılan adımlardan biri de mobil imza uygulamalarıdır. Kullanmış olduğumuz mobil cihazların çok fazla güvenlik açığı bulunsa da aslında amaç güvenli bir şekilde işlem yapılabilmesini sağlamaktır. Tam olarak bu sebepten ortaya çıkarılmış olan elektronik imzalar 5 yıl önce karşımıza çıkmış fakat buna rağmen kullanıcılar tarafından çok fazla talep görmemiş ve güvenli bulunamamıştır. Aslında güvenlik açısından bir problem olmadığı ve elektronik imzaların kullanılabilirliğini kanıtlamak adına Adalet Bakanlığı Tubitak tarafından geliştirmiş okuyucu USB cihazlar ve özel sim kartlar ile savcı ve hâkimlerin elektronik imza kullanmalarını zorunlu kılmıştır.

Türk Telekom Mobil İmza

Türk Telekom Mobil İmza servisi 128K mobil imzası bulunan sim kartınız ile belirleyeceğiniz şifre aracılığı ile elektronik ortamda kullanabileceğiniz, kanuni olarak ıslak imzanız yerine geçen e- imzanızı atmanızı sağlayan servistir.

Türk Telekom’da sizlere bu hizmeti sunmaktadır. Islak imzaya eşdeğer olarak Mobil İmza ile ıslak imzanızı gerektiren tüm işlemleri herhangi bir kuruma gitmeden, sıra beklemeden zamandan da tasarruf ederek tek bir şifreyle güven içesinde imzalayarak, hayatınızı kolaylaştırmanıza olanak sağlamaktadır.

Mobil İmzanın En Çok Kullanıldığı Uygulamalar

  • E-Devlet uygulamaları (dava dosyalarınızı sorgulamak istediğinizde, araç kaydını sorgulamak istediğinizde, e-devlet üzerinden yapacağınız genel olarak tüm işlemlerde ikametgâh adresi almak istediğimizde dâhil kullanabilmektedir.)
  • Kamu İhale Kurumunda
  • Elektronik Kamu Alımları Platformunda
  • Bakanlık uygulamalarında (E-Çevre izini, UYAP, Tıbbi Cihazlar Kurumu ve Türkiye İlaç Kurumu)
  • Banka internet bankacılığı girişleri ve uygulamalarında kullanılabilmektedir.

Bu servisi kullanmak için Türk Telekom sizlerden vergiler dâhil olmak üzere aylık olarak 4,85TL gibi bir ücret talep etmektedir. İlk başvuru esnasında sizlerden bir kereye mahsus olmak üzere 4 T işlem ücreti ve aynı zamanda 8 TL’de sim kart ücreti talep edilip tahsil edilmektedir. Bu servisten yalnızca Türk Telekom’un mobil fatura kullanan müşterileri yararlanabilmektedir.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir