Yaşantımızda çözüme ihtiyacı olan bir konuyu çözmek için öneride bulunuruz ya da bir başkası bir öneri getirebilir. Öneri kelimesi verilen bir tavsiyeyi yada sunulan bir teklifi ifade etmek için kullanılmaktadır. Bir görüş belirterek, bir düşünce ileri sürerek öneride bulunabiliriz. Örneğin, bir öğretmen öğrencisine nasıl ders çalışacağı konusunda öneri getirebilir. Bu durumda öğrencinin yararına olabilecek bir teklif yapılmış olur veya bir tavsiye söz konusudur.

Bir konuda deneyimli birinden yapacağımız bir işle ilgili öneri alabiliriz. Mesela, bir meslekte deneyimli olan bir kişi, o işe yeni başlayan birine tavsiyelerde bulunabilir. Bunların tümünü öneri olarak kabul edebiliriz. Deneyimli bir kişi o işte nasıl davranılması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini deneyimsiz kişiye anlatabilir. Sunulan her düşünce birer tavsiye, yani birer öneridir. Tavsiye olarak kullanacağımız öneri kelimesine birkaç örnek verebiliriz:

“Doktor, hastaya sağlığına dikkat etmesi gerekenlerle ilgili önerilerde bulundu.”

“Arkadaşıma tatilde gidebileceği güzel yerlerle ilgili öneriler sundum.”

“Bana harika bir roman önerdi.”

Bir sorunu çözüme kavuşturmak için önerilerde bulunulabilir. Bu tür önerileri teklif olarak da değerlendirebiliriz.

“Çevre kirliliğine çözüm olacak önerileri tartıştık.”

“Kelimeleri öğrenmekte zorlananlar için harika bir sözlük önerisinde bulunduk.”

“Ona daha eski sağlığına kavuşması için sabahları spor yapmasını ve dengeli beslenmesini önerdim.” (Öneri sözcüğü burada bir tavsiyede, teklifte bulunmak için kullanılmıştır.)

“Bana okumam için çok sevdiği bir yazarın romanını önermişti.” (Öneri sözcüğü burada incelenmesi bakımından bir teklifte, tavsiyede bulunmayı ifade eder.)

“Notlarımı düzeltmem için bana her gün düzenli olarak ders çalışmamı önerdi.” (Bir soruna çözüm veya teklif olarak öneride bulunulmuştur.)

“Yöneticimiz toplantıda hepimize çalışma saatlerinin düzenlenmesine yönelik yeni bir öneri sundu.” (Bir teklif veya bir sorunu gidermek anlamında öneri sözcüğü kullanılmıştır.)

Öneri, teklif veya tavsiye gibi anlamını kolayca öğrenmek istediğiniz sözcükler için http://oneri.anlamlisi.org/ adresini tercih edebilirsiniz. Ödevlerinize yardım edecek, size yepyeni kelimeler öğretecek olan internet sitemizi kullanmak oldukça kolaydır. Bunun yanında internet sitemiz üzerinde arama yaparak on binlerce kelimenin eş ve zıt karşılıklarına hızla ulaşabilirsiniz. Sayfamızdaki arama motorunu ücretsiz olarak kullanabilir, yeni kelimeleri hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz.