OpenStack Nedir? Bileşenleri Nelerdir?

OpenStack, genel ve özel bulutlar için bulut bilişim platformları oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir dizi yazılım aracıdır. Yazılım geliştirme ve barındırma alanındaki en büyük şirketlerden bazıları ve binlerce bireysel topluluk üyesi tarafından desteklenen birçok kişi, OpenStack’in bulut bilişimin geleceği olduğunu düşünüyor. OpenStack, proje etrafında hem geliştirme hem de topluluk oluşturmayı denetleyen, kar amacı gütmeyen OpenStack Vakfı tarafından yönetilmektedir.

OpenStack’e Giriş

OpenStack, kullanıcıların anında bir bulut ortamını yönetmek için farklı görevleri yerine getiren sanal makineleri ve diğer örnekleri dağıtmasına olanak tanır. Yatay ölçeklendirmeyi kolaylaştırır; bu, eşzamanlı olarak çalıştırmanın avantajlarından yararlanan görevlerin, yalnızca daha fazla örneği döndürerek daha fazla veya daha az kullanıcıya anında hizmet verebileceği anlamına gelir. Örneğin, uzaktaki bir sunucuyla iletişim kurması gereken bir mobil uygulama, her bir kullanıcıyla iletişim kurma işini birçok farklı örneğe bölebilir, hepsi birbiriyle iletişim kurar, ancak uygulama daha fazla kullanıcı kazandıkça hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklenir.

Ve en önemlisi, OpenStack açık kaynak kodlu bir yazılımdır; bu, kaynak koduna erişmeyi seçen herkesin ihtiyaç duyduğu değişiklikleri veya değişiklikleri yapabileceği ve bu değişiklikleri topluluğa serbestçe geri paylaşabileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda OpenStack’in, yapabilecekleri en güçlü, en sağlam ve en güvenli ürünü geliştirmek için tüm dünyada birlikte çalışan binlerce geliştiricinin avantajına sahip olduğu anlamına gelir.

OpenStack Bir Bulut Ortamında Nasıl Kullanılır?

Bulut, gerçek yazılımın her bir son kullanıcının bilgisayarı yerine güvenilir ve ölçeklenebilir sunucularda bir hizmet olarak çalıştığı uzak bir ortamda son kullanıcılar için bilgi işlem sağlamakla ilgilidir. Bulut bilgi işlem pek çok farklı şeye atıfta bulunabilir, ancak tipik olarak endüstri farklı öğeleri “bir hizmet olarak”, yani yazılım, platformlar ve altyapı çalıştırmaktan söz eder. OpenStack ikinci kategoriye girer ve Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) olarak kabul edilir. Altyapı sağlamak, OpenStack’in kullanıcıların üzerinde diğer bulut bileşenlerinin çalışabileceği yeni örneği hızlı bir şekilde eklemesini kolaylaştırdığı anlamına gelir. Tipik olarak, altyapı daha sonra bir geliştiricinin üzerinde son kullanıcılara sunulan yazılım uygulamaları oluşturabileceği bir “platform” çalıştırır.

OpenStack’in Bileşenleri Nelerdir?

OpenStack, birçok farklı hareketli parçadan oluşur. Açık doğası nedeniyle, herkes ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için OpenStack’e ek bileşenler ekleyebilir. Ancak OpenStack topluluğu, herhangi bir OpenStack sisteminin bir parçası olarak dağıtılan ve OpenStack topluluğu tarafından resmi olarak sürdürülen OpenStack’in “çekirdeğinin” bir parçası olan dokuz temel bileşeni işbirliği içinde tanımladı.

Nova, OpenStack’in arkasındaki birincil bilgi işlem motorudur. Bilgi işlem görevlerini yerine getirmek için çok sayıda sanal makineyi ve diğer örnekleri dağıtmak ve yönetmek için kullanılır.

Swift, nesneler ve dosyalar için bir depolama sistemidir. Geliştiriciler, bir disk sürücüsündeki konumlarına göre dosyalara atıfta bulunmanın geleneksel fikrinden ziyade, dosya veya bilgi parçasına atıfta bulunan benzersiz bir tanımlayıcıya başvurabilir ve OpenStack’in bu bilgiyi nerede saklayacağına karar vermesine izin verebilir. Geliştiricilerin yazılımın arkasındaki tek bir sistemin kapasitesi hakkında endişelenmedikleri için bu, ölçeklendirmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, geliştiriciden ziyade sistemin, bir makine veya ağ bağlantısının arızalanması durumunda verilerin yedeklendiğinden en iyi nasıl emin olacağına dair endişelenmesine izin verir.

Cinder, bir bilgisayarın bir disk sürücüsündeki belirli konumlara erişebilmesi şeklindeki geleneksel düşünceye daha benzeyen bir blok depolama bileşenidir. Dosyalara erişmenin bu daha geleneksel yolu, veri erişim hızının en önemli husus olduğu senaryolarda önemli olabilir.

Neutron, OpenStack için ağ oluşturma yeteneği sağlar. OpenStack dağıtımının her bileşeninin birbiriyle hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaya yardımcı olur.

Horizon, OpenStack’in arkasındaki kontrol panelidir. OpenStack’in tek grafiksel arayüzüdür, bu nedenle OpenStack’i denemek isteyen kullanıcılar için bu aslında “gördükleri” ilk bileşen olabilir. Geliştiriciler, bir uygulama programlama arabirimi (API) aracılığıyla OpenStack’in tüm bileşenlerine ayrı ayrı erişebilir, ancak gösterge tablosu, sistem yöneticilerine bulutta neler olup bittiğine bir bakış ve gerektiğinde onu yönetme olanağı sağlar.

Keystone, OpenStack için kimlik hizmetleri sağlar. Temelde, bulut tarafından sağlanan ve kullanma iznine sahip oldukları tüm hizmetlerle eşlenen, OpenStack bulutunun tüm kullanıcılarının merkezi bir listesidir. Birden fazla erişim yolu sağlar, yani geliştiricilerin mevcut kullanıcı erişim yöntemlerini Keystone ile kolayca eşleştirebileceği anlamına gelir.

Glance, OpenStack’e görüntü hizmetleri sağlar. Bu durumda, “görüntüler”, sabit disklerin görüntülerini (veya sanal kopyalarını) ifade eder. Bakış, bu görüntülerin yeni sanal makine örneklerini dağıtırken şablon olarak kullanılmasına izin verir.

Ceilometer, bulutun bulutun bireysel kullanıcılarına faturalandırma hizmetleri sağlamasına olanak tanıyan telemetri hizmetleri sağlar. Ayrıca, her kullanıcının bir OpenStack bulutunun çeşitli bileşenlerinin her birinin sistem kullanımının doğrulanabilir bir sayısını tutar. Ölçümü ve kullanım raporlamasını düşünün.

Heat, OpenStack’in, geliştiricilerin bir bulut uygulamasının gereksinimlerini o uygulama için hangi kaynakların gerekli olduğunu tanımlayan bir dosyada depolamasına olanak tanıyan düzenleme bileşenidir. Bu sayede bir bulut hizmetinin çalışması için gereken altyapının yönetilmesine yardımcı olur.

OpenStack Kimler İçindir?

Şu anda bir OpenStack kullanıcısı olabilirsiniz ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Giderek daha fazla şirket, bulut araç setinin bir parçası olarak OpenStack’i benimsemeye başladıkça, bir OpenStack arka uçta çalışan uygulamalar evreni sürekli genişliyor.