Opera’nın Ücretsiz VPN’i Nasıl Kullanılır?

2014’te Dünya genelinde yaklaşık 350 milyon kişinin kullandığı internet tarayıcısı Opera 2016’da bizlere Kanada merkezli Opera şirketi olan SurfEasy Inc. Tarafından sağlanan güvenli ve açık VPN kullanma imkânı sundu. Opera’nın, engellenen internet sitelerine şifrelenmiş erişim sağlaması ve açık Wifi ağlarında güvenlik sağlamasını amaçlayarak yaptığı bu eylem kullanıcılar için güzel bir avantaj haline geldi.

VPN Nedir?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltmasıdır. En temele inersek internete başka bir IP ile ulaşmanızı sağlayan bir hizmettir. Bu, bağlantınızı güvenli kılar ayrıca herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunmasını zorlaştırır.

Opera içerisinde VPN’i nasıl aktif ederim?

VPN tarayıcı entegreli olduğundan bunu yapmak aslında gayet kolay;

  • www.Opera.com/tr/computer adresinden Opera’yı ücretsiz kurun.
  • Opera’yı açın ve sola sabitlenmiş siyah kenar çubuğunun en altındaki beyaz çarka (Ayarlar) tıklayın.
  • Soldaki başlıklar altından “Gizlilik ve Güvenlik”’e tıklayın.
  • Aşağı kaydırın ve VPN yazısının altındaki “VPN’i etkinleştirin”
  • Adres çubuğuna gelen VPN yazısının üstüne tıklayın.
  • Hemen alttaki anahtarı sağa kaydırın.

Artık VPN’e bağlısınız.

Opsiyonel olarak; yine VPN menüsünden alttaki “Sanal Konum” kutusundan adresine bağlanmak istediğiniz ülkeleri seçebilirsiniz. Opera size ücretsiz olarak 5 adet ülke adresine ücretsiz erişim sunuyor: Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Kanada, Hollanda ve Singapur. Dilerseniz Opera en iyi bağlantıyı sizin için seçiyor ve ona bağlanıyor. Kıtalararası uzaklıktan dolayı oluşabilecek “ping” seviyesini en aza indirmek için güzel bir yöntem.

Opera, VPN üzerinden ne kadar indirme yaptığınızı günü gününe kaydeder. Adres çubuğu üzerindeki VPN menüsünden aylık indirmenizi görüntüleyebilir ve buna ait 7 günlük bir grafik en çok hangi gün indirme yaptığınızı görebileceğiniz şekilde yer alıyor.