Safari̇ otomati̇k doldurma özelli̇ği̇ nasıl kapatılır?

Tarayıcınızın formları otomatik olarak dolduruyor olması bazı güvenlik ve gizlilik sorunlarına neden olabilir. Özellikle halka açık yerlerde ya da kalabalık ofis ortamlarında, yani kısacası bilgisayarınıza başkalarının da kolaylıkla erişebilecekleri ortamlarda çalışıyorsanız, tarayıcınızın otomatik form doldurma ayarlarının açık olması kullanıcı adı ve şifrelerinizin kopyalanmasına neden olabilir. Bir Safari tarayıcı kullanıcısı iseniz aşağıdaki adımları uygulayarak basitçe otomatik doldurma ayarlarını kapatabilirsiniz.

Masaüstü Cihazlarda Safari Tarayıcısı Otomatik Form Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Safari tarayıcısında otomatik doldurma özelliğini kapatmak için, CMD + Virgül tuşlayarak Safari tarayıcı ayarları penceresini açın. Otomatik Doldur sekmesini tıklayın ve seçili olan “kredi kartlarınızı, kullanıcı adı ve şifreleri, kartvizitlerinizi ve diğer form bilgileriniz” satırlarının seçili olan ikonlarına tekrar tıklayarak seçimleri kaldırın.

Mobil Cihazlarda Safari Tarayıcısı Otomatik Form Doldurma Özelliği Nasıl Kapatılır?

iOS ayarları > Safari > Otomatik Doldur adımlarını takip edin. Açılacak pencereden aynı şekilde otomatik olarak kayıt edilmesini istemediğiniz verilerin seçimlerini kaldırın.

Önemli olan genellikle kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin kayıt edilmemesidir. Elbette kredi kartı bilgilerinin otomatik doldurulmamasına da dikkat edilmelidir. Sitelere üye olurken kullandığınız adres bilgilerini sürekli doldurmak zorunda kalmamak için bırakabilirsiniz. Bu seçimi kendi kullanıcı deneyiminizi geliştirmek ve ihtiyaçlarınıza karşılık bulmak için istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Safari tarayıcı da otomatik doldurma ayarları açık ise ve özellikle şifrelerinizi de tarayıcınızın otomatik olarak göstermesini seçmiş iseniz, bilgisayarınızın çerezlerini sildiğinizde ya da başka bir cihazda aynı web sitelerine girmeye çalıştığınızda kullanıcı adı ve şifrelerinizi unutabilirisiniz. Bu yüzden eğer otomatik form doldurma ayarlarını açık olarak kullanıyorsanız, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi arada bir hatırlayarak daha sonra sorun yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Safari tarayıcınızın otomatik form doldurma ayarlarını istediğiniz zaman yeniden açabileceğinizi de unutmamalısınız.