Sığır Kuyruğu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sığır Kuyruğu Nedir, Faydaları Nelerdir? Sığır kuyruğu bitkisi, sıracaotugiller familyasına ait olan bir bitki türüdür. Bazı yörelerimizde Yünotu ismiyle de bilinmektedir. Ana vatanı Avrupa olup yurdumuzda ise Marmara, Ege, Akdeniz ve Trakya bölgelerinde yetişmektedir. Sadece Türkiye’de 200 türü bulunan bu bitki hem Avrupa’da hem de Anadolu’da oldukça yaygın görülmektedir. Ülkemizde yol, bahçe ve tarla kenarlarında görülmektedir.

 

Mumu andıran bir görüntüsü vardır. 60 ile 200 cm arasında boylanabilen bir bitkidir. Güneşin en yoğun olduğu dönemlerde çiçek açmaktadır. Sarımsı renkli, yuvarlak kesitli, dayanıklı ve ince tüylerle kaplı olan yapıda bir gövdeye sahiptir. Bitki birinci yılında tabanında rozet şekli oluşturan yapraklara, ikinci yılında ise gövdesinden uzayan iri yapraklara sahip olur. Sığırkuyruğu otu ilk yılını çiçeksiz geçirirken, ikinci yılında yaz ortasından sonbahara kadar parlak sarı renkli olmakta ve göz alıcı güzellikte çiçekler açmaktadır.

Bu çiçekler büyüdükleri zaman tohumlarını taşımakta olan meyvelere dönüşmektedirler. Bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalmaktadır. Sığır kuyruğu otunun yaprak ve çiçekleri, glikozit içermektedir. Çiçekleri bol miktarda nektar içerdikleri için arıları üzerine çekmektedir.

Sığır Kuyruğunun Faydaları Nelerdir?

Eski zamanlardan beri Sığır kuyruğu bitkisinin çiçekleri, yaprakları ve kökü çeşitli hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Eski Mısır ve Roma döneminde nefes darlığı ve kuru öksürük tedavisinde kullanılmıştır. Bunun için bitkinin kalın ve yumuşak yaprakları kaynatılmıştır. Bu yöntem solunum yollarını açmada işe yaramıştır. Küçük yara ve sıyrıkların tedavi edilme sürecinde de oldukça yararlı bir bitki olduğu bilinmektedir. Sığır kuyruğu bitkisi kulak ağrılarının iyileştirilmesinde de etkili olmaktadır. Önemli bir cilt problemi olan güneş yanıklarını hafifletmek, karaciğer ve dalak hastalıklarını tedavi etmek ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını çözmek için de sığır kuyruğu otu kullanılmaktadır.Sığır Kuyruğu sağlık için önemli bir bitkidir.

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir