Telegram Nedir Nasıl Kullanılır?

Anlık mesajlaşma uygulaması denilince herkesin aklına Whatsapp gelir. . Uygulamanın kullanıcılara sunduğu şey ise anlık mesajlaşma ve dosya paylaşımı olarak tanımlanabilir. Bu yazıda sizlere Whatsapp gibi anlık mesajlaşma sağlayan bir uygulamadan bahsedeceğiz. Üstelik bu uygulama, kullanıcıya sunduğu özelliklerle Whatsapp’ı çok çok geride bırakmayı başarıyor. Başlıkta da görüldüğü üzere bu uygulama Telegram.

Telegram aynı Whatsapp gibi insanlarla anlık mesajlaşma imkanı sağlayan bir uygulama gibi görünse de aslında Telegram kullanıcılarına bir çok özellik sunuyor. Öyle ki bu özellikler Whatsapp’da maalesef bulunmuyor.

Uygulamayı bütün platformlarda rahatlıkla kullanabilirsiz. Ios, Android ve Windows seçenekleri mevcut. Diğer anlık mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi Telegram da telefon numarası doğrulaması ile çalışıyor. Uygulamayı kurduktan sonra rehberinize bağlanıp telegram kullanan diğer arkadaşlarınızla sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Ama tabi ki sadece sohbet değil, uygulamanın sağladığı diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz. Yazımızın bundan sonraki kısmı Telegram’ın kullanıcılara sunduğu farklı özellikleri içerecek.

Bildiğiniz gibi günümüzde bir çok uygulama anlık video olayına yer vermeye başladı. Telegram’da da bu özellik mevcut. Uygulamada arkadaşlarınızla sohbet ederken alt kısımda bulunan kamera simgesine bastığınız zaman anlık videonuzu çekip arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bu özelliğin güzel tarafı video atmak için uygulamadan çıkıp kamerayı açıp video çekmenize gerek bırakmaması. Her şey Telegram’ın içinde online iken halledilebiliyor.

Uygulamayı özel kılan bir başka özellik ise paylaşılan videoları uygulama içerisinde izleyebiliyor olmanız. Yani bir video linki paylaştınız diyelim. Bu linke tıklayınca uygulama sizi Youtube gibi başka bir siteye yönlendirmiyor. Videoyu direkt olarak uygulama içerisinde arkadaşlarınızla konuşurken izleyebiliyorsunuz. Videoyu uygulamanın kenarına tutturup orda video dönerken, siz arkadaşlarınızla konuşmaya devam edebilirsiniz. Gerçekten de çok güzel bir özellik.

Telegram’ın en güzel özelliği ise çeşitli kanallara sahip olması. Bu kanallar size farklı hizmetler sunuyor. Örnek vermek gerekirse bir çok oyunun bulunduğu bir oyun kanalı mevcut. Bu oyun kanalına abone olarak arkadaşlarınızla karşılıklı oyun oynayıp beraber yarışabiliyorsunuz. Bu da yine uygulamanın içerisinde oluyor. Yani sizi yine farklı bir siteye yönlendirmiyor. Telegramı ön plana çıkaran şey de tam olarak bu. Yapmak istediğiniz her şeyi uygulamanın içerisinde yapabiliyor olmanız. Oyun kanalının dışında en çok kullanılan bir başka kanal da anket kanalı. Bir anket oluşturup bunu arkadaş grubunuzla paylaşıp oylanmasını sağlayabiliyorsunuz. Telegramda bunun gibi onlarca farklı tarzda kanal mevcut. Telegram kanalları başlı başına başka bir yazının konusu. Bu yazıda sizlere sadece Telegram’ın özelliklerinden bahsetmeye çalışacağım.

Diyelim ki mesaj attınız ve bu mesajı geri silmek istiyorsunuz. Attığınız mesajı karşı taraf görmeden silerseniz karşı taraf o mesajı asla görmeyecek. Whatsapp’ta bu özellik sadece mesajı sizden siliyor. Yani karşı taraf attığınız mesajı her durumda görüyor. Telegramın bu özelliği gerçekten çok kullanışlı.

Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları göndermeden önce düzenleyebilir üzerine çeşitli şeyler ekleyebilirsiniz. Uygulama içerisinde resmen bir PhotoShop barındırıyor. Göndermek istediğiniz fotoğrafı seçip düzenle demeniz yeterli. Bunun dışında uygulama içerisinde paylaşılan fotoğraflar her hangi bir yere kaydedilmiyor. Fotoğrafı kaydetmek isterseniz üzerine tıklayıp kaydet demeniz gerek. Onun dışında uygulama içerisinde gönderilen fotoğrafları her hangi bir klasörde bulmanız mümkün değil.

Telegram kullanıcılarının bu uygulamayı tercih etmesine neden olan en önemli özellik ise muhakkak ki gizlilik. Whatsapp’ın konuşmaları üçüncü şahıslarla paylaştığı daha önce bir çok kez kamuoyuna yansımıştı. O dönemlerde alternatif uygulama arayışı insanları Telegram’a yönlendirdi. Telegram piyasadaki en güvenli mesajlaşma uygulaması olması nedeniyle kullanıcılarının beğenisini kazandı ve bu özelliğini hala sürdürmekte. Güvenilir ve bol seçenek sunan bir uygulama arayıyorsanız Telegram’ı mutlaka kullanmanızı öneririz.

Telegram, kullanıcılarına her geçen gün yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Sadece sizin paylaşım yapıp, kanalınıza üye olanların bu paylaşımlarınızı görebileceği tek taraflı paylaşım için de Telegram bu aralar sıklıkla kullanıyor. Oluşturduğunuz bu kanala, üye olmak isteyen ziyaretçiler linkinize girerek kanalı telegram hesaplarına ekliyorlar ve sizden gelen bütün paylaşımları anında görebiliyorlar. Telegramın bu özelliği genel olarak tek taraflı paylaşım yapmak isteyenler için uygun. Örnek vermek gerekirse, Ankara iş ilanları diye bir grup var. Grubun admini Ankara’dan iş ilanları paylaşıyor ve kanalı takip edenler de bu iş ilanlarını anında görebiliyor. Sizin de bu tür bir kanal kurma fikriniz varsa Telegram’ı bu iş için rahatlıkla kullanabilirsiniz.