Udemy Nedir Nasıl Kullanılır?

İnternet, artık hayatımızın her alanında yer alıyor. Gündelik işlerimizi kolaylaştırmasının yanı sıra internet bizlere her alanda yenilikler sunuyor. İnternetin belki de bize kattığı en güzel şey bilgiye hızlı ve her yerden ulaşabilme imkanı. İnternet, bir çok alışkanlığımızı değiştirdiği gibi eğitim alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Son yıllarda internet üzerinden eğitim veren, adeta bir eğitim kurumu gibi çalışan internet siteleri de insanlar tarafından oldukça fazla talep görüyor. Bu sitelerin en büyüğü ve en ünlüsü de Udemy. Bu yazımızda sizlere, Udemy nedirnasıl kullanılır ve Udemy’den ne tür eğitimler alınır gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Udemy Nedir ?

Udemy, yazının başında da bahsettiğimiz gibi bir eğitim sitesi. Alanında uzman kişilerin anlatımlarını gerçekleştirdiği derslerin yer aldığı, isteyen herkesin kolayca ulaşabileceği bir eğitim platformu. Udemy’den online kursları parayla alabileceğiniz gibi ücretsiz online kurslardan da faydalanmanız mümkün.

Udemy’de Hangi Kurslar Var ?

Udemy’de aklınıza gelebilecek her alanda kurs bulunabilir. Kurs konusunda bir kısıtlama söz konusu değil. Alanında uzman isteyen herkes Udemy’de online kurs oluşturabilir. Bilişim alanından, fotoğrafçılığa kadar çok geniş bir yelpazede eğitim bulmak mümkün. Ancak şu an için Udemy’de yazılımla ilgili eğitimlere daha çok rastlanıyor.

Bunun dışında alanında uzman herkes kurs oluşturabildiği için aklınıza gelebilecek her alanda da kurs bulmanız olası. Şu an için Udemy’de en çok tercih edilen kurslar yazılım, teknik çizim, tasarım tarzı konular. Bilgisayar programlarına, yazılım dillerine ilginiz varsa Udemy’den alacağınız kurslarla kendinizi çok iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Udemy nedir

Udemy’de Nasıl Eğitmen Olunur ?

Udemy’yi sadece eğitim almak için kullanmanız gerekmez. Eğer bir alanda uzmansanız, siz de Udemy’de kurs verebilirsiniz. Öncelikle, vereceğiniz eğitim öğrencilerden ücret talep etmeyen bir eğitim olacaksa bunu hiç bir şart gerektirmeden yapabilirsiniz. Udemy’e kayıt olduktan sonra eğitmen ol kısmını kullanarak hızlı bir şekilde Udemy’de eğitmen olabilirsiniz.

Ücretsiz kurs vermek bu kadar basit. Peki ücretli bir kurs açmak istiyorsanız ne yapmanız gerek? Udemy’de ücretli kurs vermek de zor bir işlem değil. Bunun için ilk yapmanız gereken şey, Udemy’de üst düzey eğitmen olma kısmından başvuru yapmanız. Sitenin sizden istediği bir kaç kriteri sağladığınız zaman site üzerinden ücretli kurs açabiliyorsunuz.

Udemy’de Eğitmen Ne Kadar Kazanıyor ?

Üst düzey eğitmen olduğunuz zaman kurslardan ne kadar kazanacağınız ise kursların satış şekillerine göre değişiklik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse, sistemde eğitmen promosyonu isimli bir satış sistemi var. Öğrenci kursu eğitmen kodu kullanarak satın alırsa kurs ücretinin %97’sini eğitmen alıyor. Hiç bir kod kullanmadan, site içerisinde gezerken organik olarak bir kurs satın alındığında ise bu ücreti Udemy ve eğitmen eşit miktarda paylaşıyor. Eğitmenin en düşük pay alacağı sistem ise ücretli kullanıcı kazanım kanalları adı verilen sistem. Bu sistemde Udemy kursunuzun reklamını yapıyor ve gelirden size %25 pay veriyor.

Udemy eğitim alanında yeni bir dönem başlattı. Hem öğrenciler hem de eğitmenler için çok güzel fırsatlar sunuyor. Siz de öğrenci ya da eğitmen olarak Udemy’den faydalanabilir, para ya da yeni beceriler kazanabilirsiniz.