Web Sitesinin Hızlı Olması Neden Önemli?

WordPress alt yapısını kullanan veya kullanmayan herkes için web site hızlı çok önemlidir. Web sayfasının açılış hızının yavaş olması pek çok kullanıcının karşılaştığı sorunlardandır. Bu problem nedeniyle ziyaretçi trafiği düşerken aynı zamanda SEO açısından da bazı sorunların ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Ancak web sitesinin hızlı olması iç ve dış SEO’nun başarılı olmasını beraberinde getirir.

Web Sitesi Neden Geç Açılır?

Bu konuda birçok faktör etkilidir. Öncelikle düşük bütçelerle Hosting hizmeti almak, web sitenin hızını düşürecektir. Ucuz ve kalitesiz Hosting firmalarını tercih etmek yerine ortalama bir bütçe ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Web sitesinin geç açılmasının diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Web sitesinin görsel ve tasarım çalışmalarının başarısız olması
 • Web sitesine trafik sağlamak için kullanılan sosyal medya butonları
 • Biçimlendirme ve sıkılaştırma yapılmadan kullanılan görseller

Bunlara ek olarak tema kaynaklı web sayfalarının açılış hızı düşmektedir. Eğer web siteniz geç açılıyorsa, aşağıdaki sorunlar da beraberinde yaşanacaktır;

 • Google’ın web site açılma hızı konusunda titiz olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden web sayfanızın açılma hızı düşerse, sıralamanız da gerileyecektir.
 • Google arama motoru, açılış hızı düşük olan sayfaları tararken ciddi bir bütçe kullanmak zorundadır. Bu nedenle sitenin indeksleme oranları düşmeye devam eder.
 • Web sitelerindeki saniyelik gecikmeler, kullanıcı trafiğini yüzde 20 oranında düşürebilir. Eğer e-ticaret alanında çalışma yapıyorsanız bu durum satış rakamlarına olumsuz yansıyacaktır. Aynı durum haber portalı ve blog sitelerinde ziyaretçi kaybı anlamına gelir.
 • Web site açılış hızı düşük olan sayfalardan kullanıcılar anında çıkmaktadır. Yani kullanıcılar böyle bir deneyimi yaşamak yerine farklı alternatiflere yönelmektedir.
 • Son olarak google’ın sıralama faktörleri arasında ilk sırada web sitesinin açılma hızı olduğu unutulmamalıdır.

Web Sitesinin Geç Açılmasını Önleme Yolları

Web sitesinin geç açılmasını önlemek amacıyla bazı seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Öncelikle WordPress kullanabilir ve optimizasyon ayarlarını başarıyla tamamlamalısınız. Buna ek olarak kaliteli bir tema kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Diğer yöntemler;

 • Hosting servisinin mutlaka kullanılması gerekir.
 • Biçimlendirme ve sıkıştırma yönteminin kayıpsız olarak yapılması önemlidir.
 • Orijinal görünümde olan görseller sıkıştırılarak küçültülmelidir.
 • Sosyal medyada paylaşım yapmaya yarayan butonlar kullanılmamalıdır.
 • Web sitesinin görsel ve tasarım çalışmaları kısa sürede tamamlanmalıdır.
 • Yazılımcıların fazla kod kullandığı temalardan kaçınılmalıdır. Çünkü gereksiz kod kullanmak web sayfalarının açılış hızını doğrudan etkilemektedir.
 • 301 yönlendirmeleri çok kullanılmamalıdır.
 • WordPress eklentilerinden yararlanılmalıdır.

Site Açılış Hızının Yüksek Olmasının Avantajları

Web site açılış hızının yüksek olmasının birçok avantajı bulunmaktadır. İlk olarak Google botları, hızlı web sitelerini daha hızlı tarar ve kısa sürede indekslenmesini sağlar. Bu sayede hedef müşteri kitlenize daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Müşteriler de ürünlerinizi hızlıca incelerken yine hızlı alışveriş yaparak karlılık oranlarını artırır. Web sitenizin dönüşüm oranları da bu sayede artarken Google sıralamalarında üst sıralarda yer alacaktır. En önemlisi de rakiplerinizden öne geçerek ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşabilirsiniz. Web site hızıyla ilgili site ölçüm araçlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede görmek istediğiniz sonuca ulaşmak adına alacağınız aksiyonları da belirleyebilirsiniz.

Site açılış hızı bu kadar önemliyken elbette kaliteli ve alt yapısı sağlam olan temaları kullanmanız gerekiyor. WordPress için en iyi temalara BURADAN ulaşabilir ve uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Sıraladığımız bu temalar her zaman hızlı ve sorunsuz olarak hazırlanmakta ve web siteleri için harika bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır.