Wi-Fi Direct ile Fotoğraf Nasıl Paylaşılır ?

Cep telefonunuz Wi-Fi Direct özelliğine sahipse ve siz halen fotoğraflarınızı WhatsApp ya da Messenger gibi kota yiyen uygulamalarla gönderiyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz. İnternet kotasının yetersizliğinden şikayet edenler için Wi-Fi teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkan Direct teknoloji bize fırsat sunuyor. Her ikisinde de Wi-Fi Direct olan cep telefonları artık birbirine ağ üzerinden hızlıca veri atabiliyor.

Wi-Fi Direct ile fotoğraf paylaşma aslında BlueTooth mantığı ile benzerdir. Aradaki fark ise kullanılan altyapı teknolojisi ve veri transferi ile alakalıdır. Veri transferi hızının yüksek hızlarda olması sebebiyle Wi-Fi daha istikrarlı ve hızlı veri hızı sunar. Verilerin hızının artması ise bazen onlarca olan fotoğraf sayısının hızlı gönderilmesi anlamını taşıyor.

Fotoğraf dışında her türlü gönderiyi Wi-Fi Direct ile gönderebileceğinizi de belirtelim. Bu gönderiler pdf, exe, jpeg, png, doc uzantılı gibi sıralanabilir. Tek aranan şart ise göndereceğiniz telefonda da bu özelliğin bulunmasıdır. Windows 10 cep telefonlarında Wi-Fi Direct özelliğinin mevcut olmadığı bilinmektedir. Windows 10 cep telefonları bunun yerine BlueTooth ile işlemlerini sürdürmektedir.

Bir gönderi ya da fotoğrafı Wi-Fi Direct ile gönderirken fotoğrafların boyutunun bir önemi yoktur. Cep telefonu hafızasının yeterli olması haricinde başka bir ortam aranmaz. Hafızanın ne kadar fotoğraf alıyorsa o kadar gönderim yapabilirsiniz. Wi-Fi Direct internet kotası yemez.

İPhone cep telefonlarında alttan açılan menü ile kolaylıkla ulaşılan bu özellik, bazı cep telefonlarında güvenlik gerekçesi ile çalışmayabilir. Ayrıca iPhone cep telefonlarına her tür dosyayı gönderemeyeceğinizi de belirtmek isteriz. İPhone cep telefonları Wi-Fi Direct teknolojisini gerek itibariyle fotoğraf almak ve göndermek üzere kurmuştur. Fotoğraflar haricinde farklı uzantılara sahip uygulamaların Apple Mağaza dışında yüklenmesine izin verilmez.