WordPress Manuel Güncelleme (FTP) Nasıl Yapılır?

WordPress dünya çapında en çok kullanılan hazır site scripti konumundadır. WordPress kullanıcıları için kendi dillerinde ve basit bir kullanım imkânı sunar. WordPress’i kullanan ve web programlama konusunda bir fikri olmayan birisi bile kolayca sitesini yönetebilir. WordPress bu tür kullanıcılar için otomatik wordpress güncelleme sistemi kurmuş ve güncellemelerini buradan o kullanıcılara bildirim olarak göndermektedir. Bu kullanıcılar otomatik güncelleme bildirimine tıkladıklarından bir veya iki dakika sonra wordpress sistemleri güncellenmiş oluyor. Peki manuel olarak güncelleme yapmak isteyenler ne yapmalıdır? İşte bu sorunun cevabını yazıyı okuduğunuzda bulabilirsiniz.

Manuel Güncelleme İşlemini Kimler Yapmalıdır?

WordPress manuel güncelleme işlemini daha çok web programlama alanında bilgisi olan, ftp veya cpanel-hosting yönetmesini bilen kişiler yapmalıdır. Eğer bu konuda bilgisi olmayan kişiler bunu yapmaya kalkarsa ya siteye ciddi geri dönüşü olmayan zararlar verebilirler ya da zaten hiç yapamayacakları için yine uzman birisine danışmak zorunda kalırlar. Peki web programlamadan anlayan kişiler nasıl manuel güncelleme yapabilir?

Adım Adım Manuel Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Manuel güncelleme işlemini en iyi webmaster bile yapsa site yedeğini alması gerekmektedir. İlk adım olarak ftp’den kök klasörünüze oradan da www(public_html) klasörünüze giriniz. Bu klasörde bulunan sitenizin tüm dosyalarını ister ftp’de bir klasör açıp onun içine atarak yedekleyin isterseniz de masaüstünüzde bir klasörde yedekleyin ama mutlaka yedek alın. Bu adımı yaptıktan sonra resmi wordpress sitesinden indireceğiniz son sürümü bilgisayarınıza indirin. Zip olarak indirdiğiniz bu dosyadaki klasörleri boş bir klasöre atın. Daha sonra bu klasörün içerisindeki tüm dosyaları seçin. (wp-content dosyası hariç) eğer wp-content dosyasını seçerseniz; temanızda, resimlerinizde veya başka bir çok site içeriğinizde hata çıkabilir. Bu şekilde seçtikten sonra ftp’nize atın. Gelen değiştirme sorusunda hepsi için evet seçeneğini seçin. Daha sonra işlem tamamlanacaktır. Ardından manuel olarak güncelleme yaptığınız için veritabanınızı da manuel olarak güncellemeniz gerekecektir. Bunun için siteisminiz.alanadiniz/wp-admin’e gidin. Burada karşınıza gelen ekrandan Update WordPress Database butonuna basın. İşlem başarıyla tamamlanmış olacaktır. Sitenizde hiçbir sorun olmadan manuel wordpress güncelleme işleminiz yapılmış olacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir