WordPress Sitelerinde SEO İşlemleri

WordPress sitelerinde de her sitede olduğu gibi ilk öncelik arama motorlarında ön sırada çıkmaktır. Eğer bir site arama motorlarında kendi konusu ve ismiyle ilgili bir arama yapıldığın da ilk sıralarda çıkmıyorsa bu sitenin ciddi SEO sorunlarının olduğunu göstermektedir. Sizde site açtığınız ilk andan itibaren ilk önce SEO ayarlarınızı kaliteli bir şekilde yapmalısınız. Eğer sitenizin SEO ayarları düzgün bir şekilde yapılmamışsa sitenizin hiti düşük kalacak ve kullanıcı sayınız artmayacaktır. WordPress’te SEO işlemlerini yapmak diğer birçok script veya kendiniz tarafından kodlanan scripte göre daha kolaydır. Çünkü WordPress’te bu işlemle ilgili eklentiler ve dersler mevcuttur. Bu sayede wordpress SEO ayarlarınızı en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bizde bu yazımızda size wordpress SEO işlemlerinizi nasıl en iyi şekilde yapabileceğinizi ve bunu sitenize nasıl uygulayacağınızı anlatacağız.

SEO Nedir ve Ne İşe Yarar, SEO’da Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

SEO Türkçe açılımıyla web sitesi optimizasyonu demektir. Yani sitelerinizi arama motorlarının belirttiği kriterle uygun hale getirmektir. SEO işleminin belli başlı ve arama motorlarınca çok önemli bulunan birkaç özelliği vardır. Bunlara kısaca değinecek olursak web sitenizin kodunda bulunan ve wordpresste genelde ayarlar kısmından düzenleyebileceğiniz description (site açıklaması), keywords (site anahtar kelimeleri), başlık etiketlerinin düzenli kullanılması, favicon (sitenin sekmedeki küçük logosu) gibi öne çıkan kriterler bulunmaktadır. Bunları gerektiği gibi düzenlemediğiniz takdirde siteniz diğer rakip sitelere göre sitenizin ismiyle bile aratılsa alt sıralarda çıkmaktadır. Bunları düzenlemek için ek bir eklenti ve benzeri bir şeye wordpresste gerek yoktur. Peki iç sayfalar, yazılar ve resimler gibi şeyler için ne yapmak gerekmektedir. Bunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

WordPress Detaylı SEO İşlemleri

WordPress sitenizde sayfa, yazı, resim gibi şeylerde de SEO çok önemlidir. Yeni bir sayfa, yazı ve resim eklerken wordpress kendisi size SEO desteği sunmaktadır. Ancak bunlar yeteri kadar fayda sağlamamaktadır. Bu destek etiketler, başlık, link ve benzeri diğer tüm wordpress sitelerinde de olan özelliklerdir. Ancak eklentiler kısmından SEO yazıp aratarak bulacağınız birçok SEO eklentisi bulunmaktadır. Bununla eklediğiniz yazınıni sayfanın SEO açısından yeterliliğinden birçok farklı SEO özelliğine kadar öne çıkan şeyleri bulabilirsiniz. SEO hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızın size de faydalı olması dileğiyle.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir