WordPress Teması Nasıl Yapılır?

Birçok wordpress kullanıcısı istediği temayı bir türlü bulamamaktadır. İstediği temayı bulduğu düşünüp aldığı temalarda bile birçok eksik ve demo da gösterildiği gibi olmayan birçok özellik bulunmaktadır. Ya da kullanımı çok zor olan temalardır. Bu nedenle kullanıcılar tema konusunda oldukça fazla sıkıntı çekmektedir. WordPress tabanında kullanıcılar için tema konusunda birçok çözüm bulunmaktadır. Bunların arasında ücretsiz temalar, ücretli temalar, kendi temalarını yapabilme imkânı gibi farklı yollar vardır. Biz size bu yazımızda kendi temanızı nasıl oluşturabileceğiniz konusunda kısa bir bilgilendirme içeriği hazırladık. Sizde bu bilgilendirme içeriğimiz sayesinde hangi kaynakları kullanarak tema yapımı hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olabilir ve iyi bir çalışma ile kendi istediğiniz hayalinizdeki wordpress temanızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Tema Yapmak İçin Gereken Özellikler

WordPress teması yapmak için diğer tüm site işlerinde olduğu gibi programlama bilgisi gerekmektedir. Özellikle php hakkında bilginizin olması gerekmektedir. Eğer bu konuda bilginiz bulunmamaktaysa öncelikle php derslerini bularak php öğrenmenizi tavsiye ederiz. Php öğrendiğinizi varsayarak yazımıza devam ediyoruz. Buradan sonrası tamamen wordpress tema yapımı hakkındaki bilgiler ve kaynaklar içermektedir.

WordPress Temalarının Çalışma Temel Mantığı ve Tema Yapımı

WordPress temaları genel olarak php’nin include sistemi mantığı ile çalışır. Tüm dosyaları ve eklentileri parça parça halde wp-content dosyası altında toplar ve bunları index.php ve benzeri sayfalarda include komutu ile çağırarak çalıştırır. WordPress’in tema yapımını bu nedenle öğrenmeden yapmak biraz zordur. Birden fazla dosyanın ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir. Ayrıca birçok php kodunu kendi oluşturduğu değişken ve sabit isimlerle değiştirdiği için bunları da öğrenmeniz gerekmektedir. Tüm bu komutların ne işe yaradığını ve detaylı bilgiyi wordpressin resmî sitesinde bulunan codex sayfasından öğrenebilirsiniz. Ancak bu sayfadaki yazıların tamamı İngilizce olduğu için yabancı dili olmayan arkadaşlar sıkıntı çekebilir. Bunun yerine Youtube’da bulunan birçok yerli kaynaktan da wordpress tema yapma işlemini öğrenebilirsiniz. Bu komutların neye yaradığını da anlatan bu videolar sayesinde interaktif bir şekilde tema yapmayı öğrenmiş olursunuz. Yukarıda bahsettiğimiz kaynakları kullanmak sizin için yeterli olacaktır. Ancak dediğimiz gibi öncelik olarak php, css ve html bilginizin de olması gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir