Yandex Hesabı Nasıl Silinir ?

 

Yandex.mail, Yandex sunucularında barındırılan bir e-posta servis aracıdır. Aynı Microsoftun, Google in sağladığı e-posta servisleri gibi çalışır. Size diğer e-posta sunucularından ek olarak farklı hizmetler de sunmaktadır. Ancak artık Yandex’e ait bir mail adresi kullanmak istemiyorsanız veya mevcut adresinizi silim yenisini kullanmak istiyorsanız o zaman Yandex hesabınızı nasıl sileceğinizi anlattığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle https://passport.yandex.com.tr/passport?mode=delete bu paylaştığım linke tıklayarak Yandex hesabını silmek için oluşturulmuş özel alana direk olarak ulaşabilirsiniz. Bu ulaştığınız sayfada öncelikle hesabınızı oluştururken güvenliği artırmak amaçlı olarak oluşturduğunuz gizli sorunun cevabını vermeli ve uzaktan bir robot vasıtasıyla hesabınızın silinmeye çalışılmasını önlemek amacıyla oluşturulmuş bir güvenlik adımı olan captcha yı onaylamalısınız.

Bu adımları gerçekleştirmek için öncelikle hesabınızı hali hazırla açık konuma getirmeniz gerekmektedir. Eğer önemli olan mailleriniz veya bilgilerini var ise silme işlemini gerçekleştirmeden önce bu bilgileri yedeklemelisiniz. Aksi takdirde silme işlemini bir kere yaparsanız daha sonra geri dönüşü olmayacak şekilde bilgilerinizin silineceğiniz unutmayın. Yandex’de yer alan bilgilerinizin tümü Yandex servislerinde saklı tutulmaktadır. Bu veriler fotoğraf olabilir, postalar olabilir vs. Yani silme işlemi yapıldığında sadece postalar değil beraberinde Yandex veri tabanında saklanan tüm bilgileriniz gidecektir.

Eğer linkten silme alanına ulaşamıyorsanız bunun için öncelikle hesabınıza giriş yapmalısınız. Daha sonra kendi Yandex profil sayfanıza giriş yapıyorsunuz ve sayfanın en aşağsında yer alan Diğer Ayarlar bölümüne geliyorsunuz. Burada Hesabı Sil sekmesini zaten göreceksiniz. Bu sekmeden de yukarı da linkini verdiğim sayfaya ulaşabilir ve yine aynı adımları uygulayarak hesabınızı silebilirsiniz. Önemli olanın bilgileriniz olduğunu unutmamalısınız. Yandex hesabını silmek oldukça kolay olması sebebiyle bilgiler ilk etapta aklınıza gelmeyebilir fakat uzun vadeli olarak aslında çok ihtiyacınız olacak bir veriyi sonsuza dek çöpe göndermiş olabilirsiniz.